Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Jakie warunki należy spełnić?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.03.2024 09:19

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Jakie warunki należy spełnić?

ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy po śmierci bliskiej osoby, która opłacała ubezpieczenie, fundusze zgromadzone na jej rachunku przepadają? Środki zgromadzone na subkontach ZUS są przedmiotem dziedziczenia, co oznacza, że można starać się o ich wydanie. Oto jakie warunki należy spełnić. 

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. To trzeba wiedzieć

W przypadku śmierci osoby, która należała do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), środki zgromadzone na jej subkoncie mogą zostać odziedziczone. Jak informuje ZUS, przeciętnie na rachunkach osób, które zmarły, znajduje się około 29 tys. zł.

Możliwość dziedziczenia posiadają osoby wyznaczone przez osobę zmarłą, uczestniczącą w OFE, oraz przez tę, która mimo nienależenia do OFE, przyszła na świat po 1968 roku. Jeśli zmarła osoba nie zostawiła żadnych wskazań dotyczących dziedziczenia, środki włączane są do majątku spadkowego – zaznacza w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Iwona Kowalska-Matis, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku.

Zbigniew Ziobro zamieścił wpis. Potwierdził druzgocące doniesienia

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Co trzeba zrobić?

Aby otrzymać pieniądze z OFE, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba złożyć odpowiedni wniosek. ZUS nie przekazuje pieniędzy z automatu. Nie ma ostatecznego terminu, w którym zainteresowany może zgłosić się po zgromadzone na subkoncie zmarłego środki. Warto także zaznaczyć, że ZUS informuje uprawnione osoby o takiej możliwości.

ZOBACZ: Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć

Jeśli zmarły nie wskazał osoby uprawnionej do dziedziczenia, fundusze z jego subkonta stanowią część spadku.

Gdy zmarły nie miał żony czy męża, zgromadzone przez niego środki zarówno w OFE, jak i na subkoncie przekazywane są wskazanym za życia osobom bądź ustawowym spadkobiercom - podkreśla rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

ZUS informuje: zainteresowanie spadkobiorców rośnie

Subkonto w ZUS to część konta emerytalnego ubezpieczonych, na które aktualnie odliczane jest 7,3 proc. podstawy naliczania składek na ubezpieczenie emerytalne. Konta prowadzone są dla wszystkich urodzonych po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku (jeśli należał do OFE).

ZOBACZ: Kiedy przejść na emeryturę? ZUS będzie musiał płacić więcej

Z danych ZUS wynika, że zainteresowanie wnioskami o wypłatę środków z subkonta i dziedziczeniem kwoty stale rośnie. W ubiegłym roku ZUS rozpatrzył łącznie 97 tys. wniosków o wypłatę środków z subkont. W sumie Zakład wypłacił 796,5 mln zł - o 56 mln zł więcej niż w roku poprzednim.