Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Żołnierze WOT dostali nocny rozkaz. Nagle musieli stawić się w jednostkach
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 15.06.2024 09:56

Żołnierze WOT dostali nocny rozkaz. Nagle musieli stawić się w jednostkach

wojsko
fot. MON

W nocy z piątku na sobotę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali niespodziewany rozkaz. Mieli natychmiast stawić się w swoich jednostkach. Jak poinformowało dowództwo WOT, chodzi o bardzo ważny test. 

Nocne wezwanie

W ramach trwających ćwiczeń ”Piorun 24” przeprowadzana jest certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej głównym celem jest przetestowanie ilu żołnierzy może w krótkim czasie stawić się w swoich jednostkach. 

Żołnierze przemieszczający się do jednostek to element ćwiczenia, nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa, ani z działaniami wojennymi w Ukrainie — zaznaczyło dowództwo WOT w komunikacie

Ćwiczenia trwają od 14 czerwca, a ich zakończenie zaplanowano na 21 czerwca. 

IMGW zapowiada gwałtowną pogodę. Możliwy deszcz, a nawet burze

Certyfikacja

Certyfikacja ma przetestować wszelkiego rodzaju normy i kryteria, które dany rodzaj Sił Zbrojnych powinien spełniać, by zachować zdolność do wykonywania powierzanych mu zadań. Dotyczy to zarówno czasu pokoju, jak i czasu wojny. WOT poddawane jest certyfikacji jako pierwszy w kraju Rodzaj Sił Zbrojnych. Jak zaznacza dowództwo WOT, dotąd takim procesom poddawano jedynie wybrane jednostki wojskowe. Certyfikacja obejmuje zarówno potencjał mobilizacyjny i stan osobowy, jak i wyszkolenie żołnierzy oraz ukompletowanie zasadniczym sprzętem wojskowym i jego sprawność. Sprawdzany jest także poziom zapasów taktycznych. 

Wojska Obrony Terytorialnej

WOT to piąty Rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Formacja powstała 1 stycznia 2017 roku, chociaż jej powstawanie odbywało się etapami.  W WOT służbę pełnią żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący nowy rodzaj czynnej służby wojskowej, tj. Terytorialną Służbę Wojskową. Obowiązek TSW jest pełniony w obszarze swojego zamieszkania na dwa sposoby – rotacyjnie (podczas odbywania ćwiczeń i szkoleń wojskowych) oraz dyspozycyjnie (w pozostałym czasie). Według założeń, terytorialsi mają być gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i podczas wojny. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej wynosi ok. 35 tys. żołnierzy.