Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Znalazł polskie masło w sklepie na Cyprze. Zobaczył cenę i nie mógł uwierzyć
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 14.02.2025 17:25

Znalazł polskie masło w sklepie na Cyprze. Zobaczył cenę i nie mógł uwierzyć

masło
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Wysokie ceny masła to temat, który wywołuje burzę w przestrzeni publicznej od wielu tygodni. Eksperci alarmowali niedawno, że obecnie płacimy za kostkę o 30 proc. więcej niż rok temu, a niebawem ma być jeszcze drożej. Okazuje się, że nasz rodzimy produkt można spotkać też za granicą. Opowiedział o tym pewien turysta, który natknął się na masło polskiego producenta na Cyprze. Cena go zszokowała.
 

Masło stało się produktem premium

O tym, że masło powoli staje się produktem premium, wiemy od dawna. Media regularnie informują nas o podwyżkach cen popularnego produktu spożywczego, a sami przekonujemy się o tym na własnej skórze odwiedzając najróżniejsze dyskonty. Okazuje się, że pożądany artykuł, który często można spotkać na półkach w polskich sklepach, dostępny jest też m.in. na Cyprze. Ile tam kosztuje?

ZOBACZ: Zakaz pieców gazowych. Klamka już zapadła, Polacy muszą o tym wiedzieć. Jest konkretny termin

Zgłosiła się do pracy w Dino. Trudno uwierzyć, jakie warunki jej zaproponowali, huczy o tym w całej Polsce Ważny komunikat PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów, trzeba o tym wiedzieć przed weekendem

Ceny masła idą w górę

Według danych, które opublikował niedawno serwis dlahandlu.pl, w grudniu 2024 roku maksymalna cena masła spadła o 50 groszy do poziomu 8,99 złotych. Średnia cena w punktach handlowych wynosi natomiast 8,59 złotych, a minimalna utrzymuje się na poziomie 7,99 złotych. Zdaniem ekspertów obecny poziom cen znacząco przekracza wartości notowane w analogicznym okresie poprzednich lat.

Różnicę widać chociażby w porównaniu z rokiem 2023. Maksymalna cena kostki masła wynosiła wówczas 7,99 złotych, przy średniej na poziomie 5,80 złotych. Z kolei cena minimalna opiewała wtedy na zaledwie złotówkę, co było efektem intensywnych akcji promocyjnych w sieciach handlowych.

Okazuje się, że masło polskich producentów znaleźć można również za granicą. Przekonał się o tym pewien czytelnik “Faktu”, który był wręcz zszokowany patrząc na cenę popularnego artykułu.

Znalazł polskie masło na Cyprze. Cena go zszokowała

Z danych Eurostatu wynika, że ceny masła wzrosły w 2024 r. niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Średni wzrost to 21,3 proc. Powyżej tej liczby uplasowało się osiem krajów, w tym Polska. "Cała historia zaczyna się tego lata, gdy była susza i okazało się, że krowy nie mogą dawać tyle mleka, ile zwykle dawały. Trzeba je więc było dokarmiać, więc cena mleka w skupie zaczęła rosnąć, co przełożyło się również na ceny masła - stwierdziła w grudniu 2024 roku na antenie Polsat News Anna Gołębicka z Centrum im. Adama Smitha.

Zdaniem ekspertki polski rynek zależny jest od sytuacji w międzynarodowej gospodarce, a w innych krajach masła również jest mniej. Wpływ na niepokojącą sytuację mogła mieć Nowa Zelandia, "która była wielkim eksporterem masła". “Uznano tam, że z mleka, które mają, bardziej opłaca się im produkować sery. Stąd nagle na rynku globalnym jest mniej masła” - powiedziała Gołębicka.

ZOBACZ: Pilne wieści dla właścicieli posesji, niektórzy złapią się za portfele. Zapłacą 10 razy więcej, zacznie się 15 marca

Dramatyczna sytuacja na rynku wywołała reakcję polskiego rządu, który zdecydował się na zaskakujące rozwiązanie. Aby ustabilizować sytuację Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła w połowie grudnia przetarg na sprzedaż dużych ilości masła.

W komunikacie poinformowano, że przetarg dotyczy sprzedaży masła mrożonego w blokach 25 kg. W sumie RARS chce spieniężyć ok. 1000 ton tego produktu. Minimalna cena wynosi 28,38 zł/kg (bez VAT). Otwarcie ofert związanych z przetargiem nastąpiło 19 grudnia 2024 roku.

Rządzący przekazali, że sprzedaż odbywać się będzie w podziale na zadania:

  • masło mrożone w ilości 497 ton – wyprodukowane przez Spółdzielnię Mleczarską MLEKOVITA
  • masło mrożone w ilości 300 ton – wyprodukowane przez Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Spółdzielni Mleczarskich “LACPOL"
  • masło mrożone w ilości 200 ton – wyprodukowane przez Polmlek Grudziądz Sp. z o.o.

Zaznaczono, że sprzedawane masło pochodzi z rezerw żywnościowych Agencji. "Rezerwy te są tworzone, aby zachować ciągłość dostaw niezbędnych do funkcjonowania gospodarki i zaspokojenia podstawowych potrzeb obywateli" - wskazuje CIR. Niedługo później poinformowano, że Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła.

A skoro już o Mlekovicie mowa, to masło właśnie tej marki znalazł na Cyprze jeden z czytelników “Faktu”. W Polsce za kostkę 200 g zapłacimy 9,49 zł - taka informacja widnieje na stronie internetowej Biedronki. Podobne ceny można znaleźć w innych polskich dyskontach, takich jak Carrefour czy Auchan. Tymczasem na malowniczej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego ów produkt kosztuje 3,2 euro, co daje około 13,32 zł/200 g. “Rozumiem, że to jest produkt importowany i na dodatek sprzedawany w sklepie przy plaży, a nie w markecie, ale żeby kosztował aż tyle?!” - nie mógł nadziwić się czytelnik serwisu.

EN_01640577_0125.jpg
Fot. Wojciech Olkusnik/East News