Zmiany w emeryturach pomostowych. Skorzysta duża grupa Polaków, ZUS wydał komunikat
Już niedługo wejdą w życie wielkie zmiany w emeryturach. ZUS wydał specjalny komunikat, gdzie potwierdził, że zyska spora grupa Polaków. Wszystko przez likwidację zapisu dotyczącego tego, kiedy podjęta musiała zostać praca, aby skorzystać z opcji emerytury pomostowej.
Wielkie zmiany w emeryturach pomostowych, ZUS wydał komunikat
Emerytury pomostowe przejdą rewolucję. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podobnie jak w przypadku zmian w kwestii 800 plus, opublikował specjalny komunikat. Urzędnicy chcą odpowiedzieć na jak najwięcej pojawiających się pytań.
1 stycznia 2024 r. w życie wejdą przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych. Sprawi to, że z opcji wcześniejszego pobierania pieniędzy w ramach świadczenia emerytalnego skorzystać będzie mogło więcej osób. - W czerwcu 2023 r. ZUS wypłacał 40,8 tys. emerytur pomostowych - czytamy w specjalnym komunikacie. Za 12 miesięcy te liczby mogą być znacznie większe.
Nieoficjalne: policja wie, kim jest przechodzień ze sprawy Patryka PerettiegoZmiany w emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.
Zmiany w emeryturach pomostowych: o co chodzi? ZUS wyjaśnia, co należy wiedzieć w związku z nadchodzącą modyfikacją obowiązujących przepisów. Najważniejsza zmiana dotyczy daty podjęcia pracy.
- Najważniejsza zmiana w przepisach polega na usunięciu z ustawy o emeryturach pomostowych wymagania dotyczącego wykonywania prac w szczególnych warunkach lub prac o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. Daje to możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej osobom znacznie młodszym niż osoby obecnie korzystające z tego świadczenia - wyjaśnia ZUS.
Dodatkowo, wszyscy przyszli emeryci, którym należą się emerytury pomostowe, nie będą musieli już udowadniać, że wykonywali wymaganą formę pracy przed 31 grudnia 1998 r. ZUS wprost informuje, że przyniesie to ze sobą nabycie prawa do emerytury pomostowej dla kolejnych roczników Polaków.
- Liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową po uchyleniu wygasającego warunku, wyniesie: w 2024 r. –7,3 tys., w 2029 r. – 4,0 tys., a w 2033 r. – 4,8 tys. - wylicza ZUS. Komu zatem przysługują emerytury pomostowe?
Nie każdy może skorzystać z emerytury pomostowej, wymogi są jasne
Chociaż zmiany w emeryturach pomostowych były wyczekiwane, to nie każdy będzie mógł cieszyć się z szybszego odejścia z pracy. Ta forma emerytura przeznaczona jest dla konkretnych grup zawodowych. Dodatkowo spełnić trzeba wiele kryteriów.
Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące możliwości ubiegania się o emeryturę pomostową to m.in. konieczność narodzin po 31 grudnia 1948 r., osiągnięcie wieku co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Dodatkowo niezbędne jest wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat.
- Prace w szczególnych warunkach to zawody związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Natomiast prace o szczególnym charakterze wymagają niezwykłej odpowiedzialności oraz wyjątkowej sprawności psychofizycznej - wyjaśnia ZUS.
Źródło: ZUS