Goniec.pl > Polityka > Waloryzacja emerytur 2023. Tarcza antyinflacyjna może mocno uderzyć w finanse seniorów
Irmina Jach
Irmina Jach 31.07.2022 19:52

Waloryzacja emerytur 2023. Tarcza antyinflacyjna może mocno uderzyć w finanse seniorów

Waloryzacja 2023
Iberion

Waloryzacja 2023. Rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Rozwiązanie, które wpływa na wysokość cen, odbije się prawdopodobnie negatywnie na przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent.

Pierwsza tarcza antyinflacyjna została wprowadzona pod koniec ubiegłego roku. Od tej pory Polacy mogli skorzystać z kilku jej odsłon. W ramach rozwiązania wprowadzono zerowy VAT na żywność, a także zmniejszono opłaty oraz podatki od paliw, gazu i prądu. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pomysł rządu zostanie utrzymany w mocy do końca roku. Eksperci nie wykluczają, że tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywała jeszcze dłużej.

Waloryzacja 2023. Tarcza antyinflacyjna odbije się negatywnie na wypłatach dla emerytów?

- Jest to wysoce prawdopodobne ze względu na to, że tak długo, jak ceny energii będą utrzymywały się na wysokim poziomie, rząd podejmuje działania, po to aby łagodzić skutki dla Polaków tych podwyżek - ocenił szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Zdaniem ekonomisty ewentualne decyzje w sprawie nieprzedłużania tarczy antyinflacyjnej rząd podejmie w drugim kwartale nadchodzącego roku. Polscy politycy są przekonani, że rozwiązanie pomoże zredukować galopującą inflację o 2-3 procent. Niestety, są też ciemne strony - tarcza antyinflacyjna prawdopodobnie obetnie przyszłoroczną waloryzację świadczeń dla emerytów i rencistów.

Wysokość waloryzacji emerytur i rent zależna jest od dwóch czynników - inflacji i realnego wzrostu płac. Biorąc pod uwagę wyłącznie poziom inflacji, można podejrzewać, że waloryzacja 2023 wyniesie 12 procent. Gdyby tarcza antyinflacyjna nie została wprowadzona, waloryzacja wyniosłaby prawdopodobnie 15 procent, czyli około 950 zł rocznie więcej.

Nie da się jednak ukryć, że wycofanie rządowego rozwiązania odbiłoby się negatywnie na cenach podstawowych produktów spożywczych i wysokości rachunków, a - co za tym idzie - także na kieszeniach emerytów i rencistów.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Fakt.pl