Goniec.pl
siergiej

Autorstwa Skilpaddle - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14642760

Zmarł obrońca praw człowieka i były radziecki dysydent Sergiej Kowalow

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W wieku 92 lat zmarł obrońca praw człowieka i były radziecki dysydent Sergiej Kowalow — podało niezależne radio Echo Moskwy. Legendarnego działacza pożegnał we wpisie na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Rosyjski dysydent i obrońca praw człowieka Siergiej Kowalow zmarł w poniedziałek rano, o czym poinformował na swoim profilu na Facebooku jego syn, Iwan Kowalow. Na wiadomość o śmierci Kowalowa zareagował prezydent Andrzej Duda.

Objawy covid

Objawy COVID-19 zmieniły się. Trzy nowe symptomy

CZYTAJ DALEJ

Wielki przyjaciel Polski

- Odszedł Siergiej Kowalow — obrońca praw człowieka, przyjaciel Polski, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP i nie na darmo nazywany „sumieniem Rosji”. Niech spoczywa w pokoju. RiP. Nigdy nie zostanie zapomniany — napisał prezydent na Twitterze.Kowalow był laureatem licznych odznaczeń i nagród międzynarodowych za działalność na rzecz obrony praw człowieka. W 2009 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. W wypowiedziach na temat relacji rosyjsko-polskich Kowalow opowiadał się za zbadaniem i ocenieniem na drodze sądowej zbrodni katyńskiej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak stwierdziła red. Maria Przełomiec, która od lat zajmuje się tematyką wschodnią, Kowalow był „sumieniem Rosji”. Podkreśliła też, że wiadomość o śmierci Kowalowa jest dla niej ciosem. Jak zaznaczyła, był on wielkim przyjacielem Polski.

Krytyk Putina

Siergiej Kowalow urodził się 2 marca 1930 r. W 1952 r. ukończył wydział biologii Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU). Już w połowie lat 50. XX wieku Kowalow podczas pracy na uczelni występował przeciwko ideologizacji nauki, zwłaszcza genetyki.

Prawdziwym impulsem do podjęcia aktywności na rzecz obrony praw człowieka stał się dla Kowalowa proces pisarzy Andrieja Siniawskiego i Julija Daniela w 1966 r. W latach 1967-68 Kowalow był sygnatariuszem wielu protestów i dołączył do działaczy powstającego ruchu obrony praw człowieka.

W maju 1969 r. dołączył do Grupy Inicjatywnej na rzecz obrony praw człowieka. W grudniu 1974 r. został aresztowany i oskarżony o „propagandę antyradziecką”, za co skazano go rok później na siedem lat łagru i trzy lata zesłania.

Po powrocie do Moskwy w 1987 r. Kowalow zaangażował się w działalność na rzecz przemian demokratycznych. W latach 1994-1995 piastował urząd pierwszego rosyjskiego rzecznika praw człowieka.

Po wybuchu tzw. pierwszej wojny czeczeńskiej Kowalow ostro skrytykował politykę ówczesnego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna i decyzję o użyciu sił zbrojnych wobec separatystów. Z powodu stanowiska, które w tej sprawie zajął i nagłaśniania aktów przemocy ze strony sił federalnych, Duma Państwowa odwołała go z funkcji rzecznika praw człowieka.

W późniejszym okresie Kowalow zarzucał władzom Rosji, że niechętnie mówią o demokracji i praworządnym państwie, a coraz częściej sięgają po retorykę wielkomocarstwową. Nie mniej krytycznie ocenił on Władimira Putina u początku jego rządów, zwłaszcza za to, że zarówno prezydent, jak i jego współpracownicy wywodzili się z KGB, czyli instytucji odpowiedzialnej za masowe represje. Przez 15 lat Kowalow związany był z opozycyjną partią Jabłoko.

Tylko prawdziwi koneserzy polskich komedii odpowiedzą poprawnie na wszystkie 10 pytań. Dasz radę?

Pytanie 1 z 10

Który aktor wcielił się w postać legendarnego Jurka Kilera?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 34-latek zmarł tuż po interwencji policji. Jest oświadczenie szpitala, rodzina zabiera głos

  • Pomorze: W ujęciu wody wykryto bakterie Coli. Ostrzeżenie dla czterech miejscowości

  • Syn ofiar zbrodni w Borowcach znajduje się pod ochroną policji. „Jeszcze nie dotarło do niego, co się stało”

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: tvp.info, tvn24.pl, onet.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Lech Wałęsa zamieścił niepokojący wpis. "Spotkanie z kolegami, może ostatnie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ryszard Czarnecki wygwizdany na meczu Polska - Słowenia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Andrzej Duda przekazał właśnie wiadomość. Polski generał objął ważną funkcję w NATO

Czytaj więcej >
uwaga na podejrzane numery

Wiadomości

Oszuści z zagranicy wydzwaniają pod różnymi numerami. Odebranie połączenia może słono kosztować

Czytaj więcej >
mężczyzna próbował uprowadzić 5-latkę

Wiadomości

Katowice: Próbował uprowadzić 5-latkę z placu zabaw, sąd go wypuścił

Czytaj więcej >

Wiadomości

Agresor napadł na 16-latka. Nie wiedział, że to multimedalista w sztukach walki

Czytaj więcej >