Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Złote jaja wcale nie od złotych kur. Za to z muzyką klasyczną, kosztują krocie
Oktawian Góral
Oktawian Góral 06.05.2021 16:10

Złote jaja wcale nie od złotych kur. Za to z muzyką klasyczną, kosztują krocie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay.com/pixel2013/CC0

Jajka to symbol świąt wielkanocnych. Polska tradycja nakazuje, by w wielkanocnym koszyczku znalazły się fantazyjnie malowane pisanki. Malowane jaja symbolizowały w wierzeniach przedchrześcijańskich ożywającą wiosną przyrodę, zaś po włączeniu obrzędu do nowej wiary, która zastępowała tradycyjne kulty religijne, pisanka stała się znakiem nadziei na zmartwychwstanie Jezusa.

Złote jaja

Jaja jemy jednak nie tylko w formie pisanek, i nie tylko od święta. Sklepowe półki uginają się od ilości jaj. Są dostępne różne rodzaje, rozmiary i klasy. Bez problemu w polskich sklepach znajdziemy jaja kurze, przepiórcze, gęsie. Mało kto jednak wie, że coraz popularniejsze są jaja biodynamiczne. Ich cena zwala z nóg**. Potrafią kosztować do 20 złotych za sztukę, czyli 240 zł za wytłoczkę.** Dlaczego są tak drogie?

Okazuje się, że takie jaja mają w środku płynne złoto, a to, jak „wychowywane” są kury, wielu nie mieści się w głowie. Jaja biodynamiczne nie mają nic wspólnego z ogromnymi, zatłoczonymi fermami, gdzie zwierzętom się przycina dzioby, by się nie raniły. Takie jaja pochodzą od naprawdę szczęśliwych kur, które karmi się podług faz księżyca. Ponadto ptaki składające takie jaja... słuchają muzyki klasycznej.

Wewnątrz jaja znajdziemy także jadalne złoto. Choć cena może odstraszać - 240 zł za wytłoczkę z 12 sztukami jaj, to produkt - jak wskazuje portal o2 - wyprzedał się na pniu. Polacy żywo zainteresowali się „nowinką”. Delikatesy spożywcze Deli2, do których dotarli dziennikarze serwisu, wskazują, że prowadzą już rezerwację na kolejne partie produktu.

Wyjątkowe jajka

- Niestety jaja za 240 zł są już niedostępne u nas w sklepie, a w sprzedaży będą ponownie za ok. 2-3 miesiące. Jest bardzo długi okres produkcji tych jajek, więc nie jest to produkt, który będzie sprzedawany na bieżąco. My jako sklep sprzedaliśmy 3 takie opakowania, a chętnych na ich zakup było dużo więcej, jednak dostawca nie miał więcej na sprzedaż - informuje przedstawiciel sklepu Deli2 w rozmowie z o2.

Złote jaja produkowane są przez polską firmę Bracia Grotek. Jak wskazują producenci, dzięki unikalnemu sposobowi karmienia, zgodnemu z fazami księżyca i słuchaniu przez kury muzyki klasycznej, jaja mają niezwykły smak, który jest nie do podrobienia. Strona internetowa polskiej firmy wskazuje, że ich produkt jest prawdziwym hitem poza granicami polski. Po złote jaja znad Wisły sięgają Niemcy, Brytyjczycy, czy Szwajcarzy.

[EMBED-245]

Pierwsze na świecie jajko biodynamiczne z jadalnym złotem, gdzie kury są karmione według faz księżyca i słuchają muzyki. Poprzez technologie Aurum Ovo jadalne złoto wnika do środka jajka - czytamy w opisie jaja dostępnym na stronie delikatesów Deli2.

- Jajka Grotek S wymagają odpowiedniej oprawy. Dlatego pakujemy je dodatkowo w złotko. Kury, które je znoszą, są nie tylko wolnowybiegowe, ale dodatkowo karmione według faz księżyca i słuchają przy tym odpowiedniej muzyki - tłumaczy w rozmowie z INN Poland pan Adam, sprzedawca na stoisku Braci Grotek pod Halą Mirowską. - Owsiane jest jedynym na świecie opatentowanym jajkiem - dodaje dla portalu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: o2, INNPoland

Tagi: Wielkanoc