Goniec.pl > Świat > Zjedli na śniadanie owsiankę. Nie żyje 16 osób, w tym 9 dzieci
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 02.06.2023 11:17

Zjedli na śniadanie owsiankę. Nie żyje 16 osób, w tym 9 dzieci

karetka
Pixabay/@StockSnap

Aż 16 członków rodziny zmarło, a czterech w stanie krytycznym trafiło do szpitala po zjedzeniu toksycznej owsianki, prawdopodobnie zmieszanej ze sfermentowanym alkoholem. Do zdarzenia doszło w Namibii.

Tragedia w Namibii. Aż 16 osób nie żyje po zjedzeniu toksycznej owsianki

Do zdarzenia doszło w sobotę, 27 maja, w regionie Okawango Wschodnie. Zwykłe śniadanie rodzinne zakończyło się tragedią. Do szpitala z objawami bardzo silnego zatrucia pokarmowego trafiło kilkanaście osób. Do tragedii doprowadziła najprawdopodobniej toksyczna owsianka zmieszana ze sfermentowanym alkoholem. 

Aż 16 członków rodziny zmarło, w tym dziewięcioro dzieci, natomiast czterech przebywa w stanie krytycznym w szpitalu. W ich posiłku znajdował się metanol. Jak podają władze w Namibii, co najmniej 24 członków tej rodziny zjadło feralną owsiankę.

Ewa Błaszczyk przekazała świetne nowiny o córce w śpiączce. Długo na to czekała

Namibia. Nie żyje 13 osób, w tym dziewięcioro dzieci

Niespełna kilka godzin po przewiezieniu do szpitala zmarły pierwsze dwie osoby. Szybko potem liczba zmarłych znacznie wzrosła, bo aż do 13. Teraz portal Observer Namibia podaje, że śmiertelnych ofiar jest już do 16. 

Według Namibian Broadcasting Corporation to między innymi czterech chłopców w wieku 2, 9, 13 i 14 lat, dziewczynki w wieku 3 i 12 lat oraz trzy 6-latki, a także czterech dorosłych w wieku 33 lat.

Sfermentowane resztki piwa przyczyną zatrucia

Jak podaje rzecznik ministra zdrowia, przyczyną zatrucie jest prawdopodobnie sfermentowany alkohol, który znajdował się w garnku, w którym rodzina gotowała owsiankę.

- Najprawdopodobniej domownicy zjedli zatrutą owsiankę zrobioną z rosplenicy perłowej i mąki mahangu, która została wymieszana w garnku ze sfermentowanymi resztkami  po warzeniu domowego lokalnego piwa - przekazał rzecznik ministra zdrowia. Dodał również, że pacjenci są cały czas monitorowani. Pobrano od nich próbki krwi do badań na potwierdzenie zatrucia alkoholem.

Przekazano, że urzędnicy państwowi zajmą się edukowaniem społeczności lokalnej w temacie zagrożenia, jakie niesie ze sobą mieszanie jedzenia z potencjalnie zanieczyszczonymi materiałami.


Źródło: NBC News/Namibia Observer