Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Zbigniew Rau: Polski ambasador został wezwany do MSZ w Moskwie

11 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Według informacji przekazanych przez szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua w środę ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Jest to pokłosie poniedziałkowego incydentu, do którego doszło na terenie Warszawy. Ambasador Rosji Siegiej Andriejew został oblany czerwoną substancją przez ukraińską aktywistkę.

Do tego niestandardowego zdarzenia doszło w chwili, gdy ambasador chciał złożyć kwiaty przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Jego wizyta na cmentarzu była powiązana z datą 9 maja, kiedy to Federacja Rosyjska obchodzi Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

krasko

"Fakty TVN" pokazały wstrząsający reportaż. Piotr Kraśko nie krył poruszenia

CZYTAJ DALEJ

Jak się okazało, na miejscu znajdowali się demonstranci z ukraińskimi flagami, którzy chcieli uniemożliwić złożenie kwiatów. Wznosili antyrosyjskie hasła i oblali ambasadora czerwoną substancją.

W związku z tym zdarzeniem, do rosyjskiego MSZ wezwany został ambasador Polski w Moskwie. Do sytuacji odniósł się szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który podkreślił, że w stosunkach międzynarodowych zawsze obowiązuje zasada wzajemności.

- W kwestii naszych relacji z Federacją Rosyjską, wiemy, że ambasador Polski w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ i nie będę uprzedzał tutaj faktów. W stosunkach międzynarodowych zawsze obowiązuje zasada wzajemności - przekazał podczas konferencji prasowej zwołanej podczas odbywającej się w Łodzi 33. sesji Konferencji Regionalnej FAO 2022 dla Europy i Azji Środkowej.

Rau zaznaczył, że polskie MSZ ostrzegało rosyjskiego ambasadora przez możliwymi incydentami. Dodał również, że strona polska starała się za wszelką cenę przekonać Rosjan do odwołania manifestu, który ambasada Rosji chciała przeprowadzić na terenie Warszawy.

- Takie stanowisko też powtórzyliśmy w korespondencji z władzami Warszawy w obawie możliwości incydentu, który w naturalny sposób był konsekwencją wrażliwości społecznej zarówno Polaków, jak i uchodźców z Ukrainy - poinformował Rau.

Minister podkreślił, że "w reakcji na zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej na Ukrainie" strona polska ostrzegała "przed możliwością zaistnienia takich incydentów". - To jednak, co się stało, w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska, zgodnie z którym przedstawicielom dyplomacji obcego państwa należy się ochrona - podsumował Zbigniew Rau.

Rosjanie uderzyli w Polskę w związku z incydentem z udziałem ambasadora

W poniedziałek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła Zachód o "zmierzanie do reinkarnacji faszyzmu", a także wyraziła przekonanie, że polska strona "toleruje bandytów o poglądach neonazistowskich". W związku z tym zażądała, by jak najszybciej zorganizować ponowną ceremonię składania wieńców z zabezpieczeniem odpowiednich służb. Jak się okazało, strona polska nie spełniła postulatu Rosjan, dając jasno do zrozumienia, że nasze MSZ przestrzegało przed takim scenariuszem i wyraziło zrozumienie dla towarzyszących mu emocji.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński stwierdził, że „emocje ukraińskich kobiet, biorących udział w manifestacji, których mężowie dzielnie walczą w obronie ojczyzny, są zrozumiałe”.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kim Dzong Un napisał list do Władimira Putina. Twierdzi, że Rosjanie uratowali "los ludzkości"

  • PiS znów wygrywa w sondażu wyborczym, ale partia Kaczyńskiego zalicza spadek. Prezes musi być czujny

  • Matura chemia 2022 wyniki. Odpowiedzi do matury z chemii

Źródło: PAP / Goniec.plTagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >