Goniec.pl > Życie > Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 15:57

Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony

Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony
Iberion materiały własne

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom dzieci do lat ośmiu, a także starszych, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Pieniądze trafiają do opiekunów, którzy z powodu pandemii koronawirusa nie mają możliwości posłania pociechy do żłobka, przedszkola czy szkoły lub nie mogą zatrudnić opiekuna dziennego z powodu zachorowania na COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie nie został jeszcze opublikowany. O pracach rządu poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Decyzja ma związek z przedłużeniem obostrzeń, które będą obowiązywały do 18 kwietnia.

- W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 14 dni, od 12 kwietnia 2021 roku do 25 kwietnia 2021 roku - napisano w wykazie prac legislacyjnych.

W ramach lockdownu zamknięto wszystkie przedszkola i żłobki, a w szkołach obowiązuje nauczanie zdalne. Adam Niedzielski podkreślał, że pierwszym krokiem władz po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej będzie odmrożenie sektora edukacyjnego. Nie wiadomo jednak, czy stanie się to w przeciągu najbliższego tygodnia.

Rodzic, który chce otrzymać pieniądze, jest zobowiązany do złożenia specjalnego oświadczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, wybierając wniosek ZAS-58 z listy dostępnych dokumentów.

 Zasiłek przysługuje zarówno ojcu, jak i matce dziecka. Środki trafiają na konto opiekuna, który o nie wystąpi. Świadczenie jest wypłacane na zasadach ogólnych. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły czternaście lat i posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagają opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek opiekuńczy w wymiarze 30 dni przyznawany jest do ukończenia przez dziecko osiemnaście lat.

Te same zasady obowiązują także w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić podopiecznemu opieki np. z powodu choroby.

Zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na zasadach ogólnych, który przysługuje w przypadkach choroby dziecka w wieku poniżej czternastu lat.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza

Tagi: