MZ Żródło: CC0, via Wikimedia Commons

Ministerstwo Zdrowia: największa liczba zgonów w jednym raporcie od początku pandemii

8 Kwiecień 2021 Patryk PrzybyłowskiPatryk Przybyłowski

Koszmarna wiadomość nadeszła właśnie z Ministerstwa Zdrowia. W dzisiejszym raporcie dot. epidemii koronawirusa pojawiła się informacja o rekordowej liczbie ofiar śmiertelnych ujętych w jednym raporcie. Liczba jest bardzo duża, bo sięga niemal 1000 osób.

Ministerstwo Zdrowia podało w codziennym komunikacie, że liczba zachorowań wróciła do bardzo wysokiego poziomu. W całym kraju odnotowano ponad 27 tysięcy nowych przypadków koronawirusa.

- Mamy 27 887 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusme z województw: śląskiego (4880), mazowieckiego (3910), małopolskiego (2813), wielkopolskiego (2767), dolnośląskiego (2299), łódzkiego (1908), kujawsko-pomorskiego (1588), pomorskiego (1484), lubelskiego (1085), podkarpackiego (1060), zachodniopomorskiego (786), świętokrzyskiego (721), warmińsko-mazurskiego (625), opolskiego (570), lubuskiego (558), podlaskiego (533). 300 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną - podało MZ.

Jednak kilka sekund później na twitterowym profilu resortu pojawiła się jeszcze gorsza wiadomość. W najnowszym bilansie ujęto aż 954 ofiar śmiertelnych, co jest najwyższym przyrostem zgonów ujętych w jednym raporcie od początku epidemii w Polsce.

- Z powodu COVID-19 zmarło 241 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 713 osób. Dzisiejsza wysoka liczba zgonów to wynik m.in. opóźnień w raportowaniu placówek medycznych spowodowanych okresem świątecznym - czytamy w komunikacie.

Nie żyje Łukasz GóralNie żyje Łukasz GóralCzytaj dalej

Do niechlubnego rekordu odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że ponad 300 zaraportowanych dzisiaj zgonów pochodzi jeszcze z okresu świąt wielkanocnych.

- Mamy ok. 100 zgonów z Wielkiego Piątku, ok. 130 z Wielkiej Soboty oraz ok. 130 z Wielkiej Niedzieli - powiedział cytowany przez Onet.pl.

Z raportu MZ dowiedzieliśmy się również, że ustabilizowała się już liczba testów robionych w okresie poświątecznym. W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono dokładnie 111,5 tysiąca testów na koronawirusa.

Wojciech Andrusiewicz stwierdził, że sama liczba zakażeń może sugerować, iż jesteśmy już po szczycie 3 fali epidemii w Polsce. Niezależnie od wypowiedzi rzecznika, dzisiejsze dane nie napawają optymizmem.

- Dzisiaj przy ponad 111 tys. testów mamy niecałe 28 tys. zakażeń i to jest rzeczywisty obraz, jak wygląda trzecia fala epidemiczna w Polsce. Mamy delikatne zejście ze szczytu - powiedział rzecznik MZ cytowany przez Onet.pl.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter Ministerstwa Zdrowia, Onet.pl

Następny artykuł