Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 13. emerytura. Wiadomo, kiedy pieniądze trafią na konta seniorów
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 04.03.2024 10:22

13. emerytura. Wiadomo, kiedy pieniądze trafią na konta seniorów

13. emerytura
fot. Marek BAZAK/East News

Już niebawem 13. emerytura 2024 trafi na konta polskich seniorów. Kiedy dokładnie zostanie ona wypłacona i ile wyniesie brutto? Otrzymają ją wszyscy emeryci i renciści, którzy będą mieli prawo do pobierania świadczenia na dzień 31 marca 2024 roku. 

Kto może otrzymać 13. emeryturę?

Trzynasta emerytura została po raz pierwszy wypłacona w 2019 roku, a już rok później stała się świadczeniem gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów oraz rencistów. Zostanie ono wypłacone osobom, które 31 marca roku, w którym wypłacane ma być świadczenie, są uprawnione do:

  • emerytury - w tym pomostowej, okresowej kapitałowej oraz częściowej
  • renty otrzymanej z tytułu niezdolności do pracy - w tym dla inwalidów wojennych oraz wojskowych, a także rent powypadkowych
  • renty rodzinnej
  • renty socjalnej
  • renty szkoleniowej
  • świadczenia oraz zasiłku przedemerytalnego
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom wojennym
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego

Warto również wspomnieć, że dodatkowe świadczenie nie przysługuje osobom, których prawo do nich na dzień 31 marca roku, w którym ma być ono wypłacone, jest zawieszone.

Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Kiedy seniorzy mogą spodziewać się wypłaty 13. emerytury?

W 2024 roku trzynasta emerytura zostanie wypłacona w tym samym terminie, co w poprzednich latach. Oznacza to, że świadczeniobiorcy “trzynastkę” wraz z przysługującymi świadczeniami (emeryturą bądź rentą) otrzymają w kwietniu- to właśnie wtedy ich konta zasili dodatkowa kwota. Osoby, które świadczenia otrzymują 1 dnia każdego miesiąca, mogą spodziewać się wypłaty już 29 marca.

By otrzymać 13. emeryturę, nie ma potrzeby składać jakichkolwiek dokumentów, bowiem wypłaty świadczeń trafią na konta osób uprawnionych do ich uzyskania automatycznie.

Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS - przekazał Paweł Żebrowski.

Ile wyniesie 13. emerytura?

Wskaźnik waloryzacji w 2024 roku wyniesie 12,12 proc. Jest to bardzo ważna informacja, bowiem to właśnie od wzrostu emerytury minimalnej zależy wysokość wypłacanej “trzynastki”. Oznacza to, że może ona wynieść 1780,82 zł brutto, co daje maksymalnie 1620,27 zł netto, czyli “na rękę”. 

Należy jednak pamiętać, że emeryci płacą również podatki, a także składki zdrowotne, przez co 13. emerytura może zostać pomniejszona o wysokość tych zaliczek.