Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Zapytaliśmy sztuczną inteligencję o najgorszego kandydata na prezydenta. Padły mocne argumenty
Irmina Jach
Irmina Jach 21.02.2025 12:18

Zapytaliśmy sztuczną inteligencję o najgorszego kandydata na prezydenta. Padły mocne argumenty

Szymon Hołownia, Karol Nawrocki, Sławomir Mentzen
Fot. Adam Burakowski/East News, Rex Features/East News, Anita Walczewska/East News

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. 18 maja Polacy ruszą do urn wyborczych, by wybrać następcę Andrzeja Dudy. Który z kandydatów wydaje się być tym najbardziej kompetentny, a który najmniej pasuje do roli głowy państwa? Zapytaliśmy o to sztuczną inteligencję.

Kto powinien zostać prezydentem? Sondaże nie pozostawiają złudzeń

Choć Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi oficjalnie, kto będzie startował w wyborach prezydenckich, dopiero 28 kwietnia, już dziś potencjalni kandydaci przemierzają Polskę, by skarbić sobie sympatię potencjalnych wyborców. Większość sondaży wskazuje, że największe szanse na zwycięstwo w II turze ma Rafał Trzaskowski.

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez IPSOS dla "19:30" oraz portalu tvp.info kandydat Platformy Obywatelskiej wynika, że w I turze wyborów Rafał Trzaskowski może liczyć aż na 33 proc. głosów. Tuż za nim znalazł się Karol Nawrocki, na którego głos oddało 24 proc. respondentów. 

W II turze kandydaci otrzymaliby kolejno 49 proc. i 40 proc. poparcia. Prezydent Warszawy dominuje wśród wyborców o centrowych, centrolewicowych oraz lewicowych poglądach. Z Nawrockim z kolei utożsamiają się centroprawicowcy i prawicowcy. Co ciekawe, aż 31 proc. wyborców Mentzena w II turze postawiłoby na Trzaskowskiego. 59 proc. z nich oddałoby głos na Nawrockiego.

Karol Nawrocki
Instagram @nawrockipl
Jarosław Kaczyński pilnie trafił do szpitala. Dziennikarze ujawnili szczegóły

Kto jest najlepszym kandydatem na prezydenta według AI?

Wczoraj zapytaliśmy sztuczną inteligencję o najlepszego kandydata na prezydenta. Po krótkiej analizie zalet i wad najważniejszych kandydatów AI wskazała, że najmocniejszym pretendentem na stanowisko prezydenta jest Rafał Trzaskowski. Na jego korzyść mają działać przede wszystkim poglądy dotyczące polityki międzynarodowej.

Chat GPT wskazał, że obecny prezydent Warszawy od dawna podkreśla chęć zacieśniania stosunków z NATO i Unią Europejską, a także popiera modernizację sił zbrojnych i zakup nowoczesnego uzbrojenia, nie hamując przy tym inwestycji w sprzęt NATO, co wydaje się kluczowe w dobie niepewnej sytuacji geopolitycznej.

Rafał Trzaskowski prezentuje prozachodnią, pragmatyczną politykę, zgodną z interesami bezpieczeństwa Polski — argumentuje sztuczna inteligencja, podkreślając wagę niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą potencjalna izolacja naszego kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Skandal w Sejmie. Hołownia wyprosił posła z sali, zachowywał się, jakby był "pod wpływem"

Rafał Trzaskowski z żoną
Instagram @trzaskowskirafal

Kto jest najgorszym kandydatem na prezydenta według AI?

Zdaniem sztucznej inteligencji najgorszym kandydatem na prezydenta wydaje się być Sławomir Mentzen. AI argumentuje swoją decyzję faktem, że zarówno sam Mentzen, jak i Konfederacja, do której przynależy, wielokrotnie podważali sens ścisłej współpracy z sojusznikami.

Polska musi wzmacniać sojusze, a nie podważać ich znaczenie — czytamy.

Chat GPT wskazuje również na brak spójnej strategii obronnej. Wskazuje, że Sławomir Mentzen głosi populistyczne hasła o "silnej Polsce", ale w jego wypowiedziach trudno doszukiwać się konkretnych deklaracji dotyczących modernizacji armii i współpracy międzynarodowej. Istnieje również obawa, że zmniejszy nakłady na obronność.

Choć Mentzen oficjalnie potępia Rosję, w środowisku Konfederacji od dawna pojawiają się głosy prorosyjskie lub sceptyczne wobec pomocy Ukrainie. Jego ugrupowanie często posługuje się narracją "to nie nasza wojna" co w dłuższej perspektywie mogłoby osłabić pozycję Polski jako kluczowego gracza w regionie — odpowiada dalej Chat GPT.

Ostatnim argumentem na niekorzyść Sławomira Mentzena, na który wskazuje sztuczna inteligencja, jest ryzyko potencjalnego osłabienia relacji Polski z Unii Europejskiej, a co za tym idzie — osłabienie pozycji w europejskich inicjatywach obronnych, co w obliczu rosnących zagrożeń ze strony Rosji mogłoby być skrajnie niebezpieczne.

Sławomir Mentzen
Instagram @slawomirmentzen