Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Zapytali Polaków o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Ogromna przewaga jednej odpowiedzi
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 22.08.2023 13:23

Zapytali Polaków o zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Ogromna przewaga jednej odpowiedzi

seniorzy
Pixabay/pasja1000

Kwestie wieku emerytalnego nie przestają interesować Polaków. Jednym z bardziej żywych tematów wydaje się być przede wszystkim to, czy wiek ten zostanie podwyższony, a jeśli tak, to czy dla wszystkich, czy może tylko dla kobiet. Zdaniem niektórych, pracujące obecnie do 60. roku życia panie powinny zrównać się z panami i pozostawać aktywne zawodowe jeszcze pięć lat dłużej. Co na to sami zainteresowani? Odpowiedź jest jednoznaczna.

Czy wiek emerytalny kobiet powinien wynosić 65 lat?

O to, czy wiek emerytalny kobiet powinien zostać zrównany z wiekiem emerytalnym mężczyzn, który wynosi obecnie 65 lat, po raz kolejny już zapytała na zlecenie portalu StanPolityki.pl Ogólnopolska Grupa Badawcza.

W przedstawionym przez instytucję raporcie zawarto nie tylko ogólne wyniki, ale i te, uwzględniające m.in. płeć ankietowanych, ich wiek czy też sympatie polityczne.

Patrząc ogółem na rezultaty sondażu widać jednak, że są tematy, które Polaków wcale nie muszą różnić, gdyż prawie 75 proc. ankietowanych wyklucza możliwość zrównania wieku emerytalnego obu płci. Co istotne, najwięcej osób, bo aż 33 proc., odpowiedziało “absolutnie nie”.

Nie żyje ksiądz, który "nieobyczajnie zachował" się na plaży. Nieoficjalnie podano przyczynę śmierci

Referendalne pytanie nie z przypadku

Znamienne, że jeszcze w kwietniu ub.r. za zrównaniem wieku emerytalnego pań i panów opowiadało się 20,41 proc. badanych, podczas gdy dziś jest to jedynie niespełna 18 proc.

Tendencja jest wyraźna, o czym zdaje się doskonale wiedzieć partia rządząca, która w jednym z pytań referendalnych pyta właśnie o podwyższenie wieku emerytalnego.

- Temat ten nie został podniesiony przez partię rządzącą przez przypadek. […] Sprzeciw wobec podnoszenia wieku emerytalnego jest powszechną opinią wśród wszystkich generacji Polaków – od 20-latków po seniorów, a także wśród elektoratów wszystkich partii politycznych. Temat podniesienia wieku emerytalnego jest niekorzystny dla Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi ze względu na współtworzenie rządu przeprowadzającego tę reformę - komentuje Franciszek Michałowski, szef działu badań OGB Pro.

"Niechęć jest powszechna"

A jak rezultaty kształtują się w zależności od płci? Gdyby badanie przeprowadzić tylko wśród kobiet, ponad 81 proc. byłaby przeciwna zrównaniu wieku emerytalnego, przy czym prawie 40 proc. z nich wybrałoby odpowiedź “zdecydowanie nie”.

Jeśli zaś chodzi o wiek respondentów, najwięcej przeciwników takiego rozwiązania znaleźć można w grupie 60-69 lat. Wśród seniorów aż 83,53 proc. nie zgadza się na późniejsze odchodzenie na emeryturę kobiet.

- Najważniejsze jest to, że bez względu czyi są to wyborcy, niechęć do podnoszenia wieku emerytalnego jest bardzo wysoka. […] Rzadko kiedy elektoraty opozycji i PiS-u zgadzają się w czymś, a w tym się zgadzają. Niechęć jest powszechna i przełamuje wszelkie bariery polityczne - zauważa z kolei prezes OGB Łukasz Pawłowski.

Źródło: OGB, Stanpolityki.pl