Wesela, komunie, śluby luzowanie obostrzeń Żródło: pixnio.com CC0 Marko Milivojevic

Zapadła decyzja ws. ślubów, wesel i komunii

28 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Podczas dzisiejszej konferencji, dość przełomowej pod względem majowego harmonogramu odmrażania gospodarki, nie zabrakło też poświęcenia uwagi weselom, komuniom i ślubom. Na szczęście dla wielu rodzin przyszły miesiąc minie pod znakiem zezwolenia na świętowanie. Zmiany zaczną się już od 15 maja, wtedy też wejdzie w życie możliwość organizowania imprez okolicznościowych pod pewnymi warunkami.

Branża wesel oraz organizacji imprez okolicznościowych będzie mogła w końcu zarabiać. Pierwsze przyjęcia na zewnątrz będzie można organizować już od 15 maja, a w pomieszczeniach zamkniętych od 29 maja. Co z limitem osób? Tłumaczymy.

Ruszą wesela, komunie, chrzciny i śluby

Minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawili dziś plan odmrażania gospodarki. Dobra wiadomość dla osób, które od dłuższego czasu planowały wesela, śluby czy komunie. Spotkamy się w rodzinnym gronie.

Od 15 maja rusza możliwość świętowania na świeżym powietrzu - jednak są dwa warunki: obowiązuje limit do 25 osób, a także zachowanie reżimu sanitarnego. Konieczne będzie zachowanie bezpiecznego dystansu między stolikami oraz zachowanie limitu osób na jeden stolik.

Z kolei od 29 maja wchodzą w życie kolejne zmiany - imprezy będą mogły odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych. Obowiązuje zwiększony limit do 50 osób, a także, podobnie jak wyżej, konieczność zachowania odległości i limitu osób na stolik.

Premier przedstawił plan zniesienia obostrzeń. Pełna lista zmianPremier przedstawił plan zniesienia obostrzeń. Pełna lista zmianCzytaj dalej

Jeśli chodzi o zwiększenie limitu gości na świeżym powietrzu oraz na zewnątrz, będzie to komunikowane na kolejnych konferencjach premiera i ministra zdrowia. Czeka nas jeszcze czerwiec oraz wakacje, gdzie na pewno rodzinne uroczystości będą cieszyć się sporym zainteresowaniem.

Nie podano także, czy podobnie jak w zeszłym roku, będą przewidziane pewnego rodzaju kontrole, np. dotyczące listy gości. Lepiej jednak mieć się na baczności. Dokładne wytyczne oraz sposób nadzorowania imprez z pewnością pojawią się w najbliższych dniach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a wzrost nowych przypadków zakażeń nie będzie tak dynamiczny jak chociażby w lutym i w marcu, być może w wakacje czeka nas poluzowanie kolejnych obostrzeń związanych z przyjęciami. W zeszłym roku, gdy sytuacja epidemiczna się wyklarowała, rząd zezwolił na imprezy z udziałem maksymalnie 150 osób.

Przypomnijmy, że w maju czeka nas cała masa luzowania obostrzeń. Jedne z najważniejszych to m.in. otwarcie galerii handlowych od 4 maja, otwarcie hoteli od 8 maja, od 15 maja ruszają z kolei ogródki przy lokalach gastronomicznych.

Od 29 maja wszystkie restauracje będą mogły przyjmować gości w pomieszczeniach, to też kluczowa data dla rodziców, uczniów i nauczycieli - wtedy też wszystkie dzieci wracają do nauki stacjonarnej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Konferencja premiera i ministra zdrowia z dnia 28/04/21

Następny artykuł