Goniec.pl

Twitter/PolicieCZ

Zakrwawione przesyłki z oczami zwierząt w ukraińskich placówkach dyplomatycznych. Trafiły też do Polski

2 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Po tym, jak w ambasadzie Ukrainy w Madrycie doszło do eksplozji koperty zaadresowanej do ambasadora Serhija Pohorelcewa, rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformował o przykrych incydentach w kolejnych placówkach dyplomatycznych w kilku krajach w Europie, w tym w Polsce. Do instytucji dotarły zakrwawione przesyłki, w środku których były oczy zwierząt. Ukraińskie władze zapewniają, że nie dadzą się zastraszyć.

Przesyłki z oczami zwierząt w ukraińskich placówkach dyplomatycznych

- Do ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoszech, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie, konsulatu w Brnie przyszły zakrwawione przesyłki. W przesyłkach znajdowały się oczy zwierząt  – poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

Oprócz drastycznej zawartości, przesyłki charakteryzowały się przesiąknięciem nieznaną substancją o specyficznym kolorze i zapachu. Jak podkreślił rzecznik MSZ Ukrainy, "sens tej wiadomości" jest analizowany.

Wybuch w ambasadzie w Madrycie

Przypomnijmy, że w środę w ukraińskiej ambasadzie w Madrycie doszło do incydentu, określanego przez władze Ukrainy jako zamach. W rękach komendanta ochrony, który kontrolował zaadresowane do placówki przesyłki, eksplodowała koperta zaadresowana do ambasadora Serhija Pohorelcewa.

W ostatnich dniach niepokojące przesyłki dotarły też do ambasady USA, hiszpańskiego ministerstwa obrony, koncernu zbrojeniowego i bazy wojskowej pod Madrytem. Mimo tego, goszcząca w Odessie hiszpańska minister obrony oświadczyła, że władze Hiszpanii nie zamierzają wstrzymywać pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Również szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił, że kraj nie da się zastraszyć. Jego zdaniem, incydenty związane są z daremnymi próbami podejmowanymi przez Federację Rosyjską na rzecz dyplomatycznego pokonania okupowanego kraju.

Czechy: Ewakuowano ukraiński konsulat

W piątek rano także rzecznik czeskiej policji David Chaloupka doniósł o ewakuacji konsulatu ukraińskiego w Brnie po otrzymaniu podejrzanej przesyłki, podobnej do tych przechwyconych w Hiszpanii. Przesyłka jest aktualnie badana.

Z uwagi na potencjalne zagrożenia zdrowia, a nawet życia pracowników ukraińskich placówek w Czechach oraz firm produkujących elementy uzbrojenia, tamtejsza policja zaapelowała na Twitterze o zachowanie maksymalnej czujności przy sprawdzaniu przychodzącej poczty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinni zadzwonić pod numer alarmowy policji.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Kolejna awantura w polskim Sejmie. Między Markiem Suskim i Klaudią Jachirą doszło do przepychanek

  • Alaksandr Łukaszenka wystawi Putina? Nie chce wysyłać wojsk na Ukrainę, znalazł sprytną wymówkę

  • PiS przegrało ważne głosowanie w Sejmie. Poseł Kaczyńskiego przeciwny projektowi Zbigniewa Ziobry

Źródło: Goniec.pl, Radio ZET

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozmawiał z pojmanymi rosyjskimi żołnierzami. Wiadomo, co mówią o Polsce
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]