Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zakonnica powiedziała, co myśli o celibacie. Zaskakujące słowa
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 20.01.2023 22:42

Zakonnica powiedziała, co myśli o celibacie. Zaskakujące słowa

Phillipha Rath
youtube.com/Sr. Philippa Rath zu Frauen in Weiheämtern und Machtverteilung in der katholischen Kirche

Niemiecka zakonnica Philippa Rath słynie z kontrowersyjnych poglądów na temat Kościoła katolickiego. Głośno głosi potrzebę umożliwienia kobietom czynnego udziału w kapłaństwie. W jednym z ostatnich wywiadów poruszyła także temat Maryi oraz celibatu.

Kim jest Philippa Rath?

Philippa Rath jest 68-letnią benedyktynką, liderującą grupie Katolickiej Wspólnoty Kobiet w Niemczech. W swoim nauczaniu regularnie zwraca uwagę na potrzebę wdrożenia kobiet w życie Kościoła. Uważa, że na swojej drodze spotkała wiele z nich, które z sukcesami pełniłyby funkcję kapłana.

Siostra jest autorką książki będącej zbiorem rozmów z kobietami, które czują powołanie do służby Bogu. Według niej jest teraz najwyższa pora na to, by umożliwić im święcenia. - My, benedyktynki, mamy 1500 lat tradycji i od początku naturalnie na stanowiskach kierowniczych były same kobiety - argumentuje zakonnica.

Chęć zmiany w Kościele katolickim

Kobieta nie ukrywa, że źle się czuje patrząc na to, jak wygląda obecnie Kościół. Tłumaczy, że trwa w swojej posłudze właśnie po to, by propagować zmiany, a następnie wprowadzać je w życie. Niemka, wskazując na swoje dzieło "Ponieważ Bóg tak chce", ukazuje rolę, jaką jej książka wywarła w zrozumieniu roli kobiet w Kościele wśród duchownych.

W dalszej części wywiadu pojawia się wspomniany temat Maryi oraz celibatu. W tych kwestiach zakonnica również pokusiła się o wzbudzające wątpliwości słowa.

- Moim zdaniem Maryja jest jedną z najbardziej niezrozumiałych i źle interpretowanych osób w Biblii. Przez wieki z jednej strony stawiano ją na tronie i wywyższano, a z drugiej strony kształtowano poprzez nią obraz uległej, pokornej i tolerancyjnej sługi. A jednak była postacią samostanowiącą, wręcz proroczą - tłumaczy.

Siostra zakonna negatywnie odnosi się do instytucji celibatu. Choć docenia ogólną wartość, jaką ze sobą niesie, twierdzi jednak, że wielu księży nie widzi sensu jego istnienia w Kościele. Mając odgórnie narzucony taki styl życia, prowadzą posługę niezgodnie ze swoimi przekonaniami, co prowadzi w ostatecznym rozrachunku do patologii.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Kościół