Goniec.pl > Wiadomości > "Zakaz aborcji zabija". Agnieszka osierociła trójkę dzieci
Maja Staśko
Maja Staśko 26.01.2022 13:03

"Zakaz aborcji zabija". Agnieszka osierociła trójkę dzieci

agnieszka
Skrin z filmiku rodziny: https://www.facebook.com/100005836021631/videos/1401742306941483/

Agnieszka z Częstochowy miała 37 lat, była w ciąży bliźniaczej. Trafiła do szpitala, gdzie nosiła w sobie tydzień obumierający płód po śmierci pierwszego płodu. Potem przez dwa dni nosiła w sobie martwe ciała. Agnieszka osierociła trójkę dzieci, zostawiła rodzinę w żałobie. Rodzina zdecydowała się to nagłośnić. Od wczoraj w sieci krąży ich apel.

Ksiądz zdążył poświęcić płody. Lekarze nie zdążyli uratować życia kobiety.

"Zakaz aborcji nie spadł z nieba"

Przed chwilą odbyła się konferencja posłanek Lewicy w sprawie śmierci 37-letniej Agnieszki. Posłanki wzywały do bezpiecznej, dostępnej, legalnej aborcji, by uniknąć dalszych śmierci kobiet w szpitalach.

- Zakaz aborcji zabija. Ale zakaz aborcji nie spadł z nieba i trzeba pamiętać, kto jest odpowiedzialny za śmierć kolejnej kobiety. To posłowie, którzy podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego. To prezes Jarosław Kaczyński, który mówił, że przecież każdy średnio rozgarnięty człowiek znajdzie dostęp do zabiegu aborcji - mówiła Katarzyna Kotula.

Posłanka zaprosiła także na wydarzenie, które odbędzie się dziś o 18:00 pod Trybunałem Konstytucyjnym.

"To jest państwo represyjne, nieludzkie"

- Sytuacja jest dramatyczna, bo całe państwo jest przeciwko kobietom - mówiła Wanda Nowicka. - Wymiar sprawiedliwości, Trybunał Konstytucyjny, rządząca partia. Niestety, kobiety nie mogą niczego dobrego się spodziewać ze strony lekarzy, pracowników medycznych, bo niektórzy lekarze, kierując się obojętnością czy brakiem kompetencji, nie wspierają kobiet w tych dramatycznych sytuacjach. Jak można dopuścić do tego, żeby kobieta nosiła w sobie umarły płód przez siedem dni dlatego, że drugi płód w niej żyje? To sytuacja horrendalna, to wyrok śmierci na kobietę. Ale trzeba przyznać, że lekarze w Polsce są zastraszeni przez obecną władzę. Przypominamy, że szpital bielański - jeden z tych szpitali, gdzie kobiety mogą liczyć na wsparcie - został skontrolowany przez wojewodę. Czego tak naprawdę szukali kontrolerzy? Czy chodzi im o to, żeby zastraszyć tych lekarzy, którzy odważnie, zgodnie z prawem przerywają ciążę? Czy naprawdę jest tak, że kobiety mają w Polsce być kompletnie pozbawione jakiejkolwiek pomocy? Przypominam, że kobiety, które chcą wyjechać za granicę, by przerwać ciążę, też mogą spotkać się z represjami. To jest państwo represyjne, to jest państwo nieludzkie, to jest państwo, które skazuje kobiety w ciąży na śmierć. I na to nie ma naszej zgody.

"Możecie na nas liczyć. Będziemy o Was walczyć, bo walczymy o siebie"

Magdalena Biejat przypomniała, że od roku na stole leży ustawa ratunkowa, którą złożyły posłanki Lewicy: ustawa, które zdejmuje widmo kary więzienia, którzy zgodnie z prawem zrobią aborcję.

- To pozwoli usunąć lęk z gabinetów lekarskich - zapewniła Magdalena Biejat.

- Wspólnie z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Lewica stworzyła Poselską Sieć Ratunkową - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Każda osoba w sytuacji odebrania jej prawa do legalnej aborcji może tam się zwrócić i otrzymać pomoc.

- O takich przypadkach, gdzie musiałyśmy interweniować, słyszałyśmy w wielu miejscach w Polsce. (...) Możecie na nas liczyć. Będziemy o Was walczyć, bo walczymy o siebie. Bronimy każdej kobiety, która żyje w tym kraju. I nie pozwolimy, żebyście osierocili kolejne dzieci. Nie pozwolimy, żebyście zabili kolejne żony i partnerki. Nie pozwolimy, żebyście w swoim barbarzyńskim i fanatycznym zacietrzewieniu wprowadzali prawo, które prowadzi tylko do cierpienia i śmierci - powiedziała Marcelina Zawisza.

"Lekarze, nie bójcie się nam pomagać"

Joanna Schoering-Wielgus mówiła: Ta sytuacja jest okrutna, nieludzka. Jako posłanki Lewicy za każdym razem będziemy reagować. Ani jednej więcej. Ale zwracam się tutaj z indywidualną prośbą do lekarzy: nie bójcie się nam pomagać. Ani jednej z nas. Nie bójcie się podejmować decyzji, które uratują nam życie. Nie bójcie się sprawiać, że wrócimy zdrowe do domu. Po prostu bądźcie po naszej stronie.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">[NA ŻYWO] Kolejna ofiara zakazu aborcji w Polsce! <a href="https://t.co/DxR5nBTzLO">https://t.co/DxR5nBTzLO</a></p>&mdash; Lewica (@__Lewica) <a href="https://twitter.com/__Lewica/status/1486274912339709957?ref_src=twsrc%5Etfw">January 26, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Dziś o 18:00 pod Trybunałem Konstytucyjnym odbędzie się protest solidarnościowy z Agnieszką.

Tagi: