Za rozpalenie ogniska na własnej posesji grozi surowy mandat. Prawo mówi jasno, są cztery warunki
Wykaz warunków, dotyczących rozpalenia ogniska na własnej działce, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).
Ognisko na własnej działce
Jak tłumaczą przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, cytowani przez „Gazetę Lubuską”, wspomniane rozporządzenie zabrania wykonywania czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się w obiektach oraz na terenach przyległych.
Przepisy zakazują wykonywania czynności, które mogą wywołać pożar. Oznacza to również rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu. Powszechnie wiadomo, że są to m.in. tereny leśne oraz obszary łąk i torfowisk. Ognia nie można również wzniecać w odległości do 100 m od granicy lasów.
Dodatkowo nie wolno nam rozpalać ognia lub wysypywać m.in. gorącego popiołu w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych, a także składować poza budynkami materiałów palnych, jeśli znajdują się w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej.
[EMBED-243]
Za materiały palne uważa się m.in. pozostałości roślinne tj. liście, gałęzie czy chrust. Przepisy zakazują także używania otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsc występowania palnych płodów rolnych.
Wobec tak skonstruowanych przepisów wiele osób zastanawia się nad tym, czy wolno rozpalić ognisko na własnej posesji. Wszystko wskazuje na to, że odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, w jaki sposób zabezpieczymy miejsce wzniecenia ognia.
Jak wskazują służby, jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności i dobrze zabezpieczymy miejsce ogniskowe, to rozpalenie ognia na terenie własnej posesji nie będzie stanowiło naruszenia przepisów przeciwpożarowych.
Warto jednak szczególnie zadbać również o to, by nasz relaks w blasku ognia nie był uciążliwy dla innych osób. Może nas bowiem spotkać dotkliwa kara finansowa w postaci mandatu w wysokości nawet do 500 złotych, za naruszenie przepisów z artykuł 145 Kodeksu Wykroczeń.
- Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany - głosi art. 145. KW.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
„Wiadomości” nie wspomniały o występie Brzozowskiego na Eurowizji. Wycofano też film
Pomorze: Nad kilkoma miejscowościami zaobserwowano wał szkwałowy
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Gazeta Lubuska