Z ostatniej chwili. Zapadła przełomowa decyzja ws. przyszłości Ziobry
Podczas czwartkowego posiedzenia Sejm podjął ważną decyzję w sprawie przyszłości Zbigniewa Ziobry. Posłowie zagłosowali nad uchyleniem immunitetu byłego ministra sprawiedliwości. Rozpatrzono też wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie polityka przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.
Ziobro wrócił do życia publicznego
Były minister sprawiedliwości wycofał się z życia publicznego pod koniec 2023 roku. Wśród opinii publicznej wywołało to wówczas ogromne zdziwienie, bowiem nikt nie zdawał sobie sprawy, jakie są powody absencji Zbigniewa Ziobry na obradach sejmowych. Później media obiegła informacja, że polityk poważnie zachorował - zdiagnozowano u niego raka przełyku.
Po długiej walce z chorobą polityk wrócił przed kamery w poniedziałek, 2 grudnia. Wziął wówczas udział w konferencji prasowej wraz z innymi przedstawicielami PiS. Ta odbyła się pod kancelarią premiera. Ziobro został spytany m.in. o to, czy zamierza się stawić przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Były minister jednak nie odpowiedział. Przypomnijmy, że jakiś czas temu prokurator generalny Adam Bodnar skierował do Sejmu wniosek o zgodę na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry przed komisję.
ZOBACZ: Senat podjął kluczową decyzję ws. Wigilii wolnej od pracy
Paragon grozy z polskiego jarmarku bożonarodzeniowego. Ceny z kosmosu, jest też haczyk Dramat dzieci w żłobku w polskim mieście. Wyszło na jaw, co robiły opiekunkiPosłowie zaglosowali w sprawie Zbigniewa Ziobry
Sejm pochylił się nad wnioskiem Bodnara w czwartek, 5 grudnia. Zanim jednak podjęto decyzję o zatrzymaniu Ziobry, sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych opowiedziała się za przyjęciem wniosku w sprawie uchylenia immunitetu polityka. Dzięki temu możliwe będzie zatrzymanie i doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa.
Przypomnijmy, że polityk był już czterokrotnie wzywany przez komisję, jednak nigdy się nie pojawił. Dwa razy przedstawił zwolnienie lekarskie, później już nie miał usprawiedliwienia. Za uchyleniem immunitetu Ziobry głosowało 241 posłów, przeciw było 204, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zbigniew Ziobro zabrał głos w Sejmie
Po wielu miesiącach rozłąki Zbigniew Ziobro ponownie pojawił się na mównicy sejmowej. Polityk zapewnił, że jest żywo zainteresowany pojawieniem się przed obliczem komisji sejmowej.
Bardzo chciałbym wystąpić przed komisją ds. Pegasusa. Cieszyłem się nawet, że była powołana dlatego, że miałbym do powiedzenia bardzo wiele dobrego na temat tego, co zrobiłem jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny dla bezpieczeństwa Polaków - powiedział.
ZOBACZ: Zbigniew Ziobro pokazał się publicznie po długiej nieobecności. Dziennikarze od razu to zauważyli
Były minister sprawiedliwości przypomniał także o wyroku Trybunały Konstytucyjnego, który dwa miesiące temu orzekł, że zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją.
Nie ma jednak mojej zgody i nigdy nie będzie, że wyrok Donalda Tuska, szefa partii rządzącej i szefa Koalicji Obywatelskiej, będzie ważniejszy niż wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego i rozstrzygnięcia polskiej konstytucji - zaznaczył.