Goniec.pl > Wiadomości > Wyższy zasiłek pogrzebowy i dwie waloryzacje emerytur. Są nowe propozycje dla Polaków
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.09.2023 11:21

Wyższy zasiłek pogrzebowy i dwie waloryzacje emerytur. Są nowe propozycje dla Polaków

gotówka
Iberion

Donald Tusk wystąpił wczoraj 9 września w Tarnowie na konwencji Koalicji Obywatelskiej, gdzie przedstawiał "100 konkretów KO". Lider opozycji kierował wiele słów i obietnic w stronę seniorów. Przez ostatnie lata to Prawo i Sprawiedliwość tworzyło sporo programów społecznych skierowanych właśnie ku tej grupie. Teraz swoje obietnice przedwyborcze przedstawia Donald Tusk i kusi seniorów między innymi drugą waloryzacją.

Konkrety Koalicji Obywatelskiej

Politycy obozu władzy na czele z Jarosławem Kaczyńskim wielokrotnie wskazywali i przypominali, jak ważni są dla niej seniorzy i emeryci. W związku z tym to właśnie ta grupa społeczna może liczyć od kilku lat na wiele reform i nowych programów społecznych, czy też dodatkowych świadczeń ze strony PiS. Teraz swój program do seniorów kieruje także Koalicja Obywatelska. Donald Tusk kusi emerytów interesującymi obietnicami. 

- Wprowadzimy drugą waloryzację emerytur i rent, gdy inflacja będzie przekraczała 5 proc. - to jeden ze 100 konkretów, które przedstawiono na konwencji KO. Kluczowym warunkiem jest tu jednak poziom inflacji. Ma ona bowiem obniżać się stopniowo, a w przyszłym roku wynieść około 6,6 procent. Z kolei w 2025 r. prognozowana jest na 4,1 proc.

Bulwersujące nagranie z Gdańska. Nastolatkowie zaatakowani przez agresorów

Koalicja Obywatelska kusi seniorów

Jak wylicza „Fakt”, obecnie emeryt otrzymujący 1000 zł brutto, netto dostaje 910 zł. Po 5 proc. waloryzacji taka emerytura wynosiłaby już 955,50 zł, a po waloryzacji na poziomie 7,3 proc. - 1025,25 zł. Dla emeryta otrzymującego 2000 zł brutto taka kwota po pierwszej waloryzacji wynosiłaby 1911 zł, a po drugiej 2050,50 zł. 

- Emerytura do 5 tys. zł brutto bez podatku - to kolejny z konkretów, jakie zapowiada KO. Obecnie z podatku zwolnione są świadczenia do kwoty 2 tys. 500 zł brutto.

Koalicja Obywatelska proponuje, by kwotę wolną od podatku podnieść z 30 tys. zł do 60 tys. zł. Wówczas emerytury do kwoty 5 tys. zł będą zwolnione z PIT. Emeryci otrzymujący swoje świadczenia w wysokości powyżej 2,5 tys. zł. stopniowo zyskiwaliby na tym finansowo. Senior otrzymujący 3,5 tys. zł emerytury brutto na takim zwolnieniu mógłby zyskać nawet 120 zł.

Wyższy zasiłek pogrzebowy

Podczas swojej konwencji w Tarnowie, Koalicja Obywatelska i Donald Tusk zapowiedzieli również obietnicę podwyższenia zasiłku pogrzebowego. - Podniesiemy zasiłek pogrzebowy do 150 proc. płacy minimalnej, czyli od lipca 2024 r. będzie to 6 tys. 450 zł. Obecnie to 4 tys. zł - poinformowano. Co ciekawe, warto przypomnieć, że to właśnie za rządów PO-PSL zasiłek został obniżony do kwoty 4 tys. zł. Teraz opozycja zapowiada, że to się zmieni. 

Wśród obietnic, które przedstawił Donald Tusk w Tarnowie, znalazło się między innymi także zniesienie zakazu handlu w niedzielę, duże podwyżki dla budżetówki czy zamrożenie ceny gazu.

Źródło: Fakt/Goniec