Goniec.pl
materiały policyjne

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

1 Października 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Wraz z 1 października 2022 r., na terenie całej Polski ruszyła informacyjno - edukacyjna akcja pn. „Świeć Przykładem”. Polska Policja chce przypomnieć wszystkim pieszym, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych oraz bezpieczne poruszanie się po drodze. Zakrojona na szeroką skalę kampania potrwa do końca bieżącego roku.

Przed nami kilka miesięcy jesienno - zimowych. Zarówno dla kierowców jak i osób poruszających się pieszo po drogach, jest to okres najbardziej wymagający. W odpowiedzi na rosnące ryzyko kolizji, policja zainaugurowała dziś na terenie naszego kraju akcję przypominającą podstawowe zasady.

policjant-policja-radiowoz-budynek-kwp-bialystok

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

CZYTAJ DALEJ

„Świeć Przykładem”. Policja rozpoczyna akcję

Ze względu na niekorzystną, jesienno - zimową aurę i krótszy dzień, osoba poruszająca się pieszo na drodze jest słabo widoczni dla kierujących autem. W ramach akcji „Świeć Przykładem” policja podkreśla, że noszenie odblasków powinno stać się nawykiem, a w określonych sytuacjach jest to wręcz nasz obowiązek.

Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego – powiedział PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, jednocześnie przypominając, że jeśli pieszy porusza się poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi (przodem do nadjeżdżających pojazdów).

Nie kara, a świadomość

Nadkom. Robert Opas Zgodnie jednocześnie przypomniał, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Przedstawiciel Biura Ruchu Drogowego KGP podkreślał, że potencjalny mandat dla pieszego za brak tego rodzaju elementów wynosi 100 zł. - Jednak to nie zagrożenie karą powinno decydować o naszej widoczności, a świadomość, jak może poprawić to naszą widoczność, a więc i bezpieczeństwo - powiedział PAP, nadkom. Opas.

Brak odblasków to nie tylko ryzyko utraty zdrowia i życia

Za wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone, lub rozpoczęto ich opuszczanie pieszy może otrzymać grzywnę w wysokości 2 tys. zł.

Taka sama kwota mandatu grozi za "naruszenie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu zakazu wejścia na przejazd kolejowy za sygnalizator, lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, przez kierującego kolumną pieszych lub poganiacza".

300 zł mandatu otrzyma pieszy, który będzie korzystał z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

200 zł grozi pieszemu m.in. za wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd w miejscach innych niż przejścia dla pieszych, wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. 

200 zł może otrzymać również osoba poruszająca się urządzeniem wspomagającym ruch, np. na rolkach, wrotkach lub deskorolce, która na chodniku lub drodze dla pieszych nie będzie się poruszała z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, lub będzie utrudniała ruch pieszym. 

Mandat w wysokości 200 zł otrzyma osoba poruszająca się urządzeniem wspomagającym ruch, która nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, a także osoba, która jadąc takim urządzeniem nie zastosuje się do zakazu poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

"Incydenty" na granicy z Polską. Ujawniono kolejne kroki Putina, nasz kraj odgrywa kluczową rolę

Znany łotewski profesor Andris Spruds przekazał, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na jakiegokolwiek członka NATO w trakcie najbliższych miesięcy jest niezwykle niskie. Nie wyklucza on jednak licznych incydentów na granicach, np. na granicy polsko-ukraińskiej. W jego opinii dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO przyczyniło się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Jan JałowczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.jalowczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Absurdalne sceny w Sejmie, wszystko w trakcie meczu Polska-Argentyna

Wiadomości

Poseł przemawiał, gdy nagle polityk zaczął krzyczeć. Wszystko przez Wojciecha Szczęsnego

Czytaj więcej >
Pożar we Wrześniu, strażacy walczą z ogniem budynku, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy

Wiadomości

Pożar we Wrześciu. Budynek przerobiony na mieszkania socjalne stanął w płomieniach

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

Czytaj więcej >
Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze, wszystko dzień przed urodzinami Radia Maryja

Wiadomości

Tadeusz Rydzyk prosi słuchaczy o pieniądze. W tle huczne urodziny Radia Maryja

Czytaj więcej >
TVP przejmuje piloty

Wiadomości

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

Czytaj więcej >
Władimir Putin miał wypadek, prezydent Rosji spadł ze schodów

Wiadomości

General SVR: Władimir Putin miał wypadek. Prezydent Rosji spadł ze schodów

Czytaj więcej >