Goniec.pl
AFP/East News YURI KOCHETKOV/AFP/East News

AFP/East News YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Wycofujący się z Czarnobyla Rosjanie mogli zabrać ze sobą radioaktywne materiały

10 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu od kilku dni znajduje się pod pełną kontrolą Ukraińców. Okazuje się jednak, że rosyjskie wojska nie opuściły miejsca z pustymi rękami, kradnąc z laboratoriów radioaktywne materiały. Ich oddziaływanie może być wysoce szkodliwe.

Od momentu wybuchu wojny 24 lutego do końca marca elektrownia w Czarnobylu zajęta była przez wojska rosyjskie, które dokonały licznych kradzieży i zniszczeń. Gdy więc zapadła decyzja o wycofaniu się ich z terenu zakładu oraz Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, świat delikatnie odetchnął z ulgą. Tego samego nie można jednak powiedzieć o żołnierzach Putina.

DIMITAR DILKOFF/AFP/East News, Screen Twitter/Expat in Kyiv

Rosjanie zaskoczeni życiem w Ukrainie. Mieszkanka ujawniła reakcję żołnierzy

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie zabrali "na pamiątkę" radioaktywne odpady

Jak informuje Radio Swoboda, jednym z łupów rosyjskiej mogły paść szkodliwe materiały, zagrażające zdrowiu i życiu. Radioaktywne zdobycze najpewniej zostały ukradzione z laboratoriów w Czarnobylu i nie wiadomo, gdzie się obecnie znajdują.

Ukraińska państwowa służba zarządzającą strefą wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie wyklucza, że wycofujący się wojskowi porzucili swoje "pamiątki" w strefie wykluczenia lub, co bardziej prawdopodobne, zabrali je ze sobą.

- W przypadku noszenia takiej pamiątki ze sobą przez dwa tygodnie gwarantowane jest pojawienie się oparzeń radiacyjnych i rozpoczęcie choroby popromiennej, a także nieodwracalnych procesów w organizmie - podkreślono w komunikacie.

Jak twierdzi agencja, skradzione i uszkodzone materiały mogą być równie szkodliwe jak 700 kg odpadów promieniotwórczych. Wśród przedmiotów, na które połasili się Rosjanie są także drogie komputery oraz wart fortunę sprzęt laboratoryjny.

Rosjanie wkroczyli do radioaktywnego lasu

Obecnie okolice Czerwonego Lasu są uznawane za jeden najbardziej skażonych obszarów na świecie. Rosyjscy żołnierze przebywali tam długimi tygodniami bez żadnych zabezpieczeń chroniących przed szkodliwym promieniowaniem.

- Rosyjscy żołnierze, którzy okupowali Czarnobyl, zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi - twierdzi Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Wcześniej podobne informacje o totalnym braku odpowiedzialności rosyjskiej armii podawał już Reuters, który dotarł do dwóch pracowników elektrowni w Czarnobylu, mających znajdować się na jej terenie w dniu wkroczenia Rosjan.

Państwowa Inspekcja Energetyki Atomowej Ukrainy zaraportowała, że podczas przeczesywania lasu ciężkimi pojazdami wojskowymi doszło do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu.

Eksperci z serwisu napromieniowani.pl uspokajają jednak, że w miejscach, w których wykopano okopy poziom promieniowania jest podwyższony, ale nie zagraża zdrowiu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • List Kaczyńskiego z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. "Krwawiąca rana"

  • "Stand up for Ukraine". Zełenski zaapelował do światowych przywódców. "Brońcie wolności"

  • Samorządowcy nie chcą włączać syren alarmowych 10 kwietnia. Rząd w ogniu krytyki

Źródło: goniec.pl, onet.pl, wnp.pl

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Iberion

Wiadomości

Rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Poderwano do lotu myśliwce

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Wiemy jakie osoby mogą zapomnieć o dopłatach do prądu. Ich wnioski zostaną odrzucone

Czytaj więcej >
Jacek Sasin

Wiadomości

Potężna awantura o węgiel w Sejmie. Posłanka Lewicy nie zostawiła na Jacku Sasinie suchej nitki

Czytaj więcej >
Marek Suski

Wiadomości

Marek Suski doprowadził dziennikarza do kresu wytrzymałości. Wywiad został przerwany

Czytaj więcej >
zakupy

Wiadomości

Minister rolnictwa potwierdził najgorsze. To nie koniec wzrostu cen żywności

Czytaj więcej >
Zielona Góra: Dramat w oddziale ZUS. Lekarz orzecznik zmarł przy własnym biurku

Wiadomości

Zielona Góra: Dramat w oddziale ZUS. Lekarz orzecznik zmarł przy własnym biurku

Czytaj więcej >