Wyciekł wygląd tablicy nagrobnej papieża Franciszka. Będzie na niej tylko jedno słowo

Ujawniono, jak będzie wyglądał nagrobek papieża Franciszka. Duchowy przywódca Kościoła katolickiego całe życie kierował się ideą skromności i ubóstwa, które miały przybliżać go do Boga. Jego wartości zostaną podtrzymane także po śmierci. Mamy zdjęcie – ale nim je zobaczysz, poznaj jego historię.
Papież Franciszek – przyjaciel biednych i strudzonych
Papież Franciszek umiłował Kościół. Jednak nie ten, który był stolicą przepychu, złota i patetycznych sformułowań, a pełen ubóstwa, trudów oraz cierpienia – ewangelicznej prawdy, wyzwalającej serca spod ucisku grzechu. Podczas homilii mawiał, że “kiedy Kościół się bogaci, ludzie stają się biedni”. Dobra materialne zasłaniają obraz tego, co święte.
Gdy w 2013 roku pierwszy raz rozmawiał z dziennikarzami, opowiedział im, że imię Franciszek wybrał, by nie zapomnieć, czego pragnie dla ludzi. “Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!” – podkreślił.
Nie przepadał za kosztownymi podróżami, nie lubił też “nadwyrężania” papamobile, preferując piesze wędrówki. Przede wszystkim unikał zbędnych wydatków – pieniądze zaś, które zbierał z darowizn, rozdawał potrzebujących. Włoskie źródła donosiły, że przed śmiercią zdołał zlecić jeszcze jeden przelew.
Trudno uwierzyć, kto zapłaci za pogrzeb Franciszka. Watykan nie wyda ani centa, huczy o tym cały światFranciszek wszystko, co miał na osobistym koncie w banku, przekazał na rzecz więzienia dla nieletnich. Przed śmiercią papieża osadzeni otrzymali 200 tys. euro – podaje Rai News.
Chociaż był papieżem, nie chciał być monarchą
Przez lata pontyfikatu papież Franciszek niejednokrotnie zaskakiwał zarówno wiernych, jak i hierarchów Kościoła swoimi decyzjami – często osobliwymi, czasem wręcz rewolucyjnymi. Urząd Biskupa Rzymu, z racji swej wagi duchowej i politycznej, bywa porównywany do monarchii, a jego piastun otrzymuje honory właściwe głowom państw. Franciszek od początku dawał do zrozumienia, że nie zamierza wpisywać się w ten model.
Symbolicznym gestem jego postawy był wybór miejsca zamieszkania – nie przepych Pałacu Apostolskiego, lecz skromny Dom Świętej Marty, który do tej pory pełnił funkcję tymczasowego hotelu dla kardynałów.
W kwestii swojego pogrzebu zdecydował podobnie: ma być prosto i… niejako wbrew tradycji.
Watykan pokazał nagrobek papieża Franciszka
“Moje życie oraz posługę kapłańską i biskupią zawsze powierzałem Matce naszego Pana, Najświętszej Maryi Pannie. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły – oczekując dnia zmartwychwstania – w Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej” – napisał Franciszek w testamencie, który w pełni ujawniono po jego śmierci. Zgodnie z ostatnią wolą będzie pierwszym od 120 lat papieżem, którego ciało zostanie złożone poza Grotami Watykańskimi.
Ojciec Święty opisał dokładnie, jak ma wyglądać jego grób: “winien być w ziemi”, prosty. Nakazał ponadto odstąpić od tradycji składania szczątek w trzech trumnach i pochować go w wyłącznie jednej – drewnianej, laminowanej cynkiem.
Poprosił jeszcze o pozostawienie jego nagrobka w czystej formie bez szczególnych zdobień, z napisem: “Franciscus”. I tyle.
Na profilu Vatican News w mediach społecznościowych pokazano projekt tablicy. Jak widać, w pełni zastosowano się do instrukcji papieża.
Czytaj także: Lekarz papieża Franciszka wyjawił, czemu nie zabrano go do szpitala. Nowe fakty obiegły świat





































