Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Wszyscy ekscytowali się debatą, a tu takie ogłoszenie. 9 maja cały świat spojrzy na Polskę
Bartosz Nawrocki
Bartosz Nawrocki 28.04.2025 23:02

Wszyscy ekscytowali się debatą, a tu takie ogłoszenie. 9 maja cały świat spojrzy na Polskę

Emmanuel Macron i Donald Tusk
Emmanuel Macron i Donald Tusk. Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Za nami debata prezydencka, która przeprowadzona została przez “Super Express”. Przez całe te okoliczności uwadze opinii publicznej mogła umknąć pewna bardzo ważna deklaracja z zagranicy. Już wkrótce dojdzie do kluczowego dla relacji międzynarodowych spotkania, którego celem będzie podpisanie pierwszego takiego od ponad 30 lat traktatu.

Debata prezydencka, a w jej obliczu ważne słowa o Polsce z zagranicy

Już za niecałe 3 tygodnie odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. 18 maja wszystkie pełnoletnie Polki i Polacy pójdą do urn i oddadzą głosy na wybranych przez siebie kandydatów. Do wyboru jest 13 osób chętnych do objęcia urzędu głowy państwa polskiego. Tylko jedna z nich będzie reprezentowała nasz kraj przez najbliższych 5 lat. Nazwisko nowego prezydenta poznamy jednak najprawdopodobniej 1 czerwca, kiedy to odbędzie się II tura wyborów.

Teraz trwa ostatni, kluczowy okres kampanii prezydenckiej. Za nami są 4 debaty - dwie zorganizowane przez Telewizję Republika, jedna przez sztab Rafała Trzaskowskiego i jedna “Super Expressu”, która odbyła się 28 kwietnia. Czeka nas kolejna debata, już trzecia TV Republiki, do której dojdzie 9 maja.

W debacie zorganizowanej przez “Super Express” po raz pierwszy udział wzięło wszystkich trzynastu kandydatów na prezydenta RP. Byli to więc: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg. Debata przybrała nową formułę, w której uczestnicy w pierwszej rundzie zadawali sobie nawzajem pytania “twarzą w twarz”, po czym był czas na odpowiedź kontrkandydata, a następnie ripostę pytającego. Natomiast w drugiej rundzie debatujący mieli 90 sekund na przedstawienie swojego stanowiska na koniec debaty.

"Ściek antysemicki". Biejat pędzi do prokuratury, skandal podczas debaty Donald Tusk nie mógł dłużej milczeć. Podsumował występ Trzaskowskiego w debacie

Wydarzy się już 9 maja

Debata prezydencka, organizowana przez “Super Express” po raz pierwszy pokazała “w akcji” wszystkich kandydatów na prezydenta RP. Wyborcy mieli pełny obraz wszystkich trzynastu osób, które ubiegają się o prezydencki fotel. Zapewne była to jedyna taka okazja, gdyż następna debata zorganizowana zostanie przez TV Republika. Trudno jest się więc spodziewać obecności m. in. Magdaleny Biejat czy Rafała Trzaskowskiego, którzy nie są skłonni do występowania w telewizji kojarzonej z partią Prawa i Sprawiedliwości.

Pełny zapis transmisji debaty prezydenckiej:

Jednak w obliczu tego wydarzenia, za granicą padły ważne słowa ws. Polski. Ich autorem jest prezydent Francji Emmanuel Macron, który w rozmowie z tygodnikiem “Paris Match” poinformował, że wkrótce przyjmie w swoim kraju polskiego premiera Donalda Tuska. Podróż ta podyktowana będzie koniecznością podpisania ważnego traktatu.

ZOBACZ: Marcin Mroczek skomentował wieści o rozwodzi. Padło kilka słów, które wiele znaczą

Pierwszy taki traktat od ponad 30 lat

Jak informuje “Paris Match”, Emmanuel Macron i Donald Tusk spotkają 9 maja w Nancy. Celem będzie podpisanie pierwszego od 34 lat traktatu o przyjaźni polsko-francuskiej. Prezydent Macron określił tę umowę jako “historyczną”.

Dokument podpisany zostanie w symbolicznym dla relacji Francji i Polski miejscu. W Nancy w 1736 roku po wygnaniu z Polski osiadł jako książę Lotaryngii polski król Stanisław Leszczyński, który był teściem króla Francji Ludwika XV. Co więcej, nowy traktat zastąpi ten z 1991 roku. Stary jest oceniany jako przestarzały, ponieważ nie uwzględnia chociażby faktu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wcześniej zapowiadano, że nowa umowa Polski z Francją podpisana zostanie do końca polskiej prezydencji w UE, a więc do końca czerwca. Premier Donald Tusk wskazywał, że “może być to traktat przełomowy, jeżeli chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa”. Z kolei dyplomacja francuska prezentowała tę umowę jako “traktat premium”. Co ważne, nowe porozumienie polsko-francuskie będzie pierwszym dokumentem tego typu, który Francja podpisze z krajem niebędącym jej sąsiadem.