Zaczęło się o północy. Kandydaci na prezydenta zawiesili kampanię w dzień żałoby narodowej

W sobotę 26 kwietnia przez cały dzień obowiązuje żałoba narodowa. To oczywiście wyraz szacunku oraz pamięci dla zmarłego w poniedziałek wielkanocny papieża Franciszka. Z tego powodu poważne decyzje podjęli kandydaci na prezydenta RP.
Wybory prezydenckie 2025 a żałoba narodowa
Kampania prezydencka weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd głowy państwa polskiego odwiedzają kolejne miejscowości i zachęcają kolejne osoby do oddania na siebie głosu. Przypomnijmy, że I tura wyborów odbędzie się 18 maja, a II tura - 1 czerwca.
Na razie wszelkie sondaże wskazują na to, że konieczne będzie przeprowadzenie drugiego głosowania, a wszystko powinno się rozstrzygnąć między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim. Cały czas jednak namieszać próbuje Sławomir Mentzen, który plasuje się w sondażach na 3. pozycji. Wszystko jest możliwe, dopóki 18 maja nie wybije godzina 21:00, oznaczająca zamknięcie lokali wyborczych.
Jednak 26 kwiecień jest szczególnym dniem. W tym całym natłoku działań kandydatów na prezydenta trzeba będzie pamiętać o tym, że w tę sobotę obowiązuje żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Stosowne rozporządzenie wydał Andrzej Duda, tym samym podkreślając szczególny charakter dnia, w którym ciało Ojca Świętego spocznie w grobie na wieki. Ta okoliczność wiąże się z koniecznością podjęcia szeregu decyzji.
Donald Trump stracił cierpliwość. Trudno uwierzyć, czego chce od Zełenskiego Trzęsienie ziemi po głosowaniu. W Lewicy nie wytrzymali, usunęli senatora z klubuKandydaci na prezydenta podjęli ważne decyzje. Wszystko w obliczu żałoby narodowej
Od północy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę, a więc w praktyce przez cały dzień 26 kwietnia obowiązuje w Polsce żałoba narodowa. Prawo do jej zarządzenia ma głowa państwa lub osoba pełniąca jej obowiązki. Jest ogłaszana w przypadku śmierci ważnych polityków krajowych i zagranicznych, a więc również przywódców innych krajów. Taka decyzja może także zostać podjęta po aktach terroryzmu czy katastrofach na świecie, szczególnie gdy wśród ofiar są polscy obywatele. Aby ustanowić żałobę narodową, konieczne jest wydanie stosownego rozporządzenia, w którym znajduje się szczegółowe uzasadnienie.
Trudno było przewidzieć, że w tym tygodniu taki dzień nastąpi. Co prawda, nie ma zakazu organizacji imprez masowych, koncertów, wydarzeń sportowych oraz innych wydarzeń o charakterze rozrywkowym, jednak tego dnia zaleca się ich ograniczenie lub przesunięcie na inny termin. Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu lub nie różnego rodzaju imprez pozostaje w gestii tylko i wyłącznie organizatorów.
Można się domyślać, że kandydaci na prezydenta RP mieli na sobotę zaplanowanych wiele spotkań z mieszkańcami kolejnych miast. Wobec tego, kilku z nich podjęło stanowczą decyzję, która związana jest z żałobą narodową 26 kwietnia.
ZOBACZ: Wyciągnęli z wody samochód. Gdy zajrzeli do środka, mogli tylko zapłakać
Wybory prezydenckie 2025. Kandydaci nie spotkają się z wyborcami
W obliczu ustanowienia żałoby narodowej, poszczególni kandydaci na prezydenta wprowadzili istotne zmiany w swoich harmonogramach. Wielu z nich zdecydowało się na zawieszenie spotkań, które zaplanowali na sobotę 26 kwietnia. Wiadomo, które wiece się nie odbędą.
Żadnych aktywności związanych z kampanią prezydencką nie planuje Rafał Trzaskowski. Lider sondaży wznowi spotkania w niedzielę, goszcząc na Placu Wolności w Poznaniu. W sobotę kampanii prowadzić nie będzie także jego główny kontrkandydat Karol Nawrocki. Zamiast tego on i jego sztab będą szykować się do niedzielnej konwencji wyborczej w Łodzi.
Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia zamierza uczestniczyć w sobotę w ceremonii pogrzebowej papieża Franciszka. Jasne jest więc, że on i jego sztab nie planują tego dnia żadnej aktywności wyborczej. Natomiast Adrian Zandberg, zamiast tradycyjnego spotkania, połączy się z młodymi wyborcami podczas transmisji na żywo na platformie Twitch. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat również zrezygnowała ze spotkań otwartych z wyborcami w sobotę.
Co ciekawe, nie ma informacji o zmianach w sobotnich spotkaniach Sławomira Mentzena. Zgodnie z harmonogramem widocznym na stronie internetowej kandydata konfederacji, w sobotę ma się pojawić w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich oraz w Katowicach.
Wiadomo również, co z kampanijnymi aktywnościami Joanny Senyszyn. Cytowana przez Onet przyznała że na sobotę nie ma zaplanowanych wydarzeń. Nie jest to jednak związane z żałobą narodową, ponieważ miała powiedzieć, że tego dnia nie obchodzi jej. Senyszyn dodała, że ostatnią żałobę obchodziła po śmierci swojego męża.



































