Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Kim jest kardynał, który pochowa Franciszka? Nie będzie to pierwszy pogrzeb papieża w jego życiu
Karol Domański
Karol Domański 22.04.2025 13:35

Kim jest kardynał, który pochowa Franciszka? Nie będzie to pierwszy pogrzeb papieża w jego życiu

Giovanni Battista Re
Fot. TIZIANA FABI/AFP/East News

W najbliższą sobotę Plac Świętego Piotra w Rzymie wypełni się wiernymi z całego świata. Watykan intensywnie przygotowuje się do ostatniego pożegnania papieża Franciszka. Wiadomo już, kto poprowadzi uroczystości pogrzebowe - to duchowny, który od dekad zapisany jest w historii Watykanu, a jego historia sięga aż pięciu pontyfikatów. 

Pożegnanie papieża. Uroczystości, które zapiszą się w historii

Zgodnie z najnowszymi informacjami płynącymi ze Stolicy Apostolskiej, w sobotę, 26 kwietnia, o godzinie 10:00 na Placu Świętego Piotra rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. To wydarzenie, które już teraz uznawane jest za moment przełomowy, nie tylko dla kościoła, ale i dla milionów wiernych na całym świecie. Pogrążony w żałobie Watykan, nieprzerwanie od chwili ogłoszenia śmierci Ojca Świętego, prowadzi intensywne przygotowania do uroczystej ceremonii.

Liturgii przewodniczyć będzie 91-letni kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Wierni będą mogli pożegnać papieża już od środy - trumna z ciałem Ojca Świętego zostanie bowiem wystawiona w Bazylice św. Piotra. 

Zgodnie z ostatnią wolą Franciszka, po ceremonii pogrzebowej, zostanie ona przeniesiona do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie namiestnik Stolicy Piotrowej zostanie pochowany. Będzie to pierwszy od ponad stu lat przypadek, gdy papież nie spocznie w grobowcu w Watykanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ - Papież Franciszek zdążył go namaścić na "kolejnego papieża". Padło konkretne nazwisko

Pilna wiadomość z Watykanu. Znamy dokładną datę pogrzebu papieża Franciszka

Kim jest Giovanni Battista Re?

Giovanni Battista Re to postać, która od dekad współtworzy historię Watykanu. Urodzony w 1934 roku we Włoszech duchowny rozpoczął swoją służbę w Kurii Rzymskiej już w latach 60., a jego kariera konsekwentnie prowadziła przez najwyższe szczeble kościelnej administracji. Duchowny przez lata był jednym z najbliższych współpracowników papieży. Jan Paweł II mianował go biskupem, a następnie kardynałem, co otworzyło przed nim drzwi do najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

Pełnił funkcję substytuta w Sekretariacie Stanu, następnie stał na czele Kongregacji ds. Biskupów, a od 2020 roku jest dziekanem Kolegium Kardynalskiego - jednego z najważniejszych stanowisk w strukturze Kościoła. To właśnie jako dziekan został wyznaczony do przewodniczenia liturgii pogrzebowej papieża Franciszka.

Jego obecność przy obrzędach żałobnych jest nieprzypadkowa. Re jest bowiem nie tylko świadkiem wielu pontyfikatów, ale także symbolem stabilności Kościoła.

Cardinal Giovanni Battista Re
Fot. TIZIANA FABI/AFP/East News

 

Jaką rolę odegra dziekan?

Rola kardynała Giovanniego Battisty Re nie zakończy się jedynie na przewodniczeniu uroczystości pogrzebowej. Choć ze względu na wiek nie weźmie udział w samym konklawe, jego rola w wyborze nowego papieża będzie kluczowa. Jako dziekan Kolegium Kardynalskiego to on formalnie rozpocznie proces zwołania elektorów do Watykanu. Jemu również przypadnie obowiązek przewodzenia kongregacjom generalnym, które poprzedzają wybór nowego papieża. To właśnie tam kardynałowie analizują aktualny stan Kościoła i rozważają, jakiego przywódcy potrzeba mu w kolejnym etapie historii.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i silnej pozycji wśród hierarchów, Re może odegrać istotną rolę w kształtowaniu atmosfery wokół konklawe. Jako postać ciesząca się autorytetem, będzie łącznikiem między pokoleniami kardynałów i gwarantem zachowania ciągłości duchowej linii Kościoła, nawet jeśli sam nie odda już głosu.

NASI DZIENNIKARZE WRAZ Z WIDZAMI WSPOMINAJĄ PAPIEŻA FRANCISZKA. ZOBACZ!