Wspaniała wiadomość dla Polaków. Rachunki za prąd mogą być dużo niższe
Ceny prądu w 2023 roku mogą być niższe. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z 12 proc. rabatu? Sprzedawcy prądu rozpoczęli kampanię informującą klientów w tej sprawie, znamy szczegóły.
Nowe przepisy obniżające ceny prądu w 2023 roku
19 września 2023 roku weszło w życie znowelizowane rozporządzenie dotyczące szczegółowych zasad, kalkulacji taryf i rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Mowa o 12 proc. obniżce cen prądu dla gospodarstw domowych.
Enea wydała w tej sprawie pierwszy komunikat. - Zastosujemy obniżkę kwoty rachunku za energię w wysokości 125,34 zł - czytamy na stronie przedsiębiorstwa, którego klientom przesłano nowe zasady także drogą SMS-ową. Podobnie poczyniły również firmy PGE oraz Tauron, zaś EON poinformował odbiorców drogą e-mailową.
- Obniżymy kwotę należności za energię w 2023 roku odbiorcom w gospodarstwie domowym, którzy spełnią przynajmniej jeden z sześciu wskazanych niżej warunków. Kwota obniżki wyniesie 125,34 zł. Obniżenie należności odnosi się do punktów poboru energii, w których energię nabywa odbiorca w gospodarstwie domowym - czytamy. Jakie zatem trzeba spełnić kryteria, by skorzystać ze zniżki i płacić mniej za prąd?
Skandal z udziałem księży. Biskup napisał list: "My, kapłani czujemy się zbici"Jakie warunki trzeba spełnić, by płacić mniej za prąd?
Każde gospodarstwo domowe musi zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków. Rozliczenie obniżki nastąpi najpóźniej na ostatniej fakturze w 2023 roku.
- potwierdzenie poprawności swoich danych będących w rejestrze sprzedawcy energii elektrycznej
- zmniejszenie o 5 proc. zużycia energii w ciągu minimum trzech kolejnych miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku
- wyrażenie zgody na otrzymywanie od sprzedawcy energii informacji o świadczonych przezeń usługach
- bycie prosumentem
- złożenie oświadczenia, że jest się odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niz podstawowy limitu zużycia prądu
Firmy sprzedające energię wyznaczą nie krótszy niż 21 dni termin na to, by klienci mogli zweryfikować dane, wyrazić odpowiednie zgody, w tym także na otrzymywanie faktury w wersji elektronicznej. Przedsiębiorstwa są zobligowane do wskazania sposobu, w jaki należy tego dokonać. Co stanie się w przypadku, gdy nie uda się spełnić żadnego z wymienionych kryteriów?
Obniżka cen prądu w 2023 roku. Ministerstwo informuje
Z przepisów wynika, że jeśli klient nie spełni warunków uprawniających do obniżki, rabat naliczony w 2023 roku będzie skorygowany na rachunkach w przyszłym roku, najpóźniej 31.12.2024 r. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że znowelizowane zasady nakładają na firmy sprzedające energię konieczność wprowadzenia systemu rozliczeń, w którym oszczędnościowe działania klientów będą wynagradzane.
- Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 procent wstecznie od początku 2023 roku. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie około 120 złotych. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym - wyjaśniła Anna Moskwa w rozmowie z PAP.
Źródło: PAP, TVN 24