NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Od stycznia ceny w sklepach pójdą w górę? Wiadomo, kiedy zapadnie decyzja
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.09.2023 18:18

Od stycznia ceny w sklepach pójdą w górę? Wiadomo, kiedy zapadnie decyzja

sklep
Pixabay/@ccipeggy, stevepb

Tarcza antyinflacyjna, na mocy której zwolniono z podatku podstawowe produkty żywnościowe, weszła w życie w lutym 2022. Niestety wraz z końcem grudnia bieżącego roku, ta ulga dobiega końca. Czy od stycznia 2024 roku Polacy mogą obawiać się, że ceny w sklepach znacznie poszybują w górę? Wiceminister finansów Artur Soboń komentuje.

Tarcza antyinflacyjna ratunkiem Polaków

Dzięki tarczy antyinflacyjnej obniżeniu uległy stawki VAT na paliwa czy prąd. Zupełnie zawieszony został pięcioprocentowy VAT na podstawowe produkty żywnościowe takie jak nabiał, mięso, wędliny czy pieczywo. Wielu Polaków było bardzo zadowolonych z tej decyzji rządu i przywykło już do wprowadzonych zmian. Niestety wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak może być już niebawem również z wyżej wymienionymi ulgami, które dobiegają końca wraz z ostatnim dniem grudnia 2023.

Fatalna wiadomość dla grzybiarzy. Grzybobranie może kosztować nawet 5000 zł, potężne mandaty

Czy Polacy od nowego roku zapłacą więcej za żywność?

Polski rząd zdecydował o przedłużeniu zwolnienia z podatku dla podstawowych produktów żywnościowych do końca bieżącego roku. Obniżki podatku na energię i paliwa wygasły jednak już pod koniec 2022 roku. Kierowcy nie byli zadowoleni z tego faktu. Teraz podobne odczucia mogą mieć polskie rodziny. Czy od stycznia będziemy musieli zapłacić w sklepach znacznie więcej za podstawowe produkty?

- Przed przyjęciem budżetu państwa na 2024 r. musimy zdecydować o tym, czy kontynuować zerową stawkę VAT na żywność, czego nie wykluczam - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń w RMF FM.

Wiceminister finansów Artur Soboń o tym, czy zerowy VAT zostanie przedłużony

Już w lipcu br. wiceminister Soboń tłumaczył, że zerowy podatek VAT i taka obniżka oznaczają mniejsze wpływy do budżetu państwa, jednak dzięki tej uldze przeciętna rodzina może liczyć na oszczędności na poziomie średnio 80 zł miesięcznie.

- Za ten rok, za sam zerowy VAT na żywność, to będzie około 11 mld zł mniej w budżecie, ale chcemy to robić, będziemy rozważali, czy kontynuować to rozwiązanie, bo ono realnie pomaga Polakom. To jest nawet 80 zł każdego miesiąca dla polskiej rodziny mniej w wydatkach na żywność - mówił wiceminister Artur Soboń na konferencji prasowej.

Decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe ma zapaść dopiero po wyborach parlamentarnych, które przypomnijmy, odbędą się 15 października 2023 roku.