Goniec.pl
NIKOLAY PETROV/AFP/East News, KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

NIKOLAY PETROV/AFP/East News, KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Putin wezwał Łukaszenkę "na dywanik"

11 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W piątek 11 marca Władimir Putin ma spotkać się z Aleksandrem Łukaszenką. Były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło podejrzewa, że w ten sposób prezydent Rosji chce postawić przywódcę Białorusi "do pionu". Dyplomata nie wyklucza, że Putin może ostrzegać Łukaszenkę przed ewentualną utratą stanowiska, jeżeli jego postawa nadal będzie bierna.

Wojna w Ukrainie trwa już 16 dni, choć Władimir Putin liczył, że uda mu się przeprowadzić szybki atak i w kilka dni zajmie Kijów. Miała mu w tym pomóc Białoruś. Jednak opór narodu ukraińskiego zaskoczył Moskwę i Mińsk.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Ukryty cel spotkania Łukaszenka-Putin

W piątek Aleksandr Łukaszenka pojawi się w Rosji. Przywódca Białorusi ma w planach spotkanie z Władimirem Putinem. Oficjalnie podczas konsultacji politycy mają omawiać stosunki dwustronne, współpracę gospodarczą w związku z nałożeniem sankcji przez Zachód i sytuację w regionie i na Ukrainie.

Jednak były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło wskazuje, że cel wizyty w Moskwie może być zupełnie inny. Jego zdaniem Aleksandr Łukaszenka został wezwany na dywanik z uwagi na niezbyt pomyślny przebieg wojny w Ukrainie.

- Nie spełnił pokładanych w nim przez Putina nadziei, a więc nie zaatakował Ukrainy. Okazuje się, że te wojska białoruskie, które miały wejść do Ukrainy, nie zrobiły tego. Prawdopodobnie nawet nie dlatego, że Łukaszenka nie chciał, tylko dlatego, że te wojska nie chciały. A jego pozycja jest słaba - stwierdził dyplomata w rozmowie z radiem TOK FM.

władimir putin wojna w ukrainie

Wojna w Ukrainie. Rosja złożyła wniosek o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. broni biologicznej

CZYTAJ DALEJ

Putin może postawić Łukaszenkę "do pionu"

Zdaniem byłego ambasadora Aleksandr Łukaszenka próbuje wysyłać "desperackie sygnały", że nie jest w pełni zgodny z Władimirem Putinem. Jednak uważa, że nie można tego interpretować w kategoriach niezależnej polityki. Ekspert przekonywał, że przywódca Białorusi jest całkowicie zależny od prezydenta Rosji.

- Trudno więc liczyć na to, że Łukaszenko będzie próbował prowadzić samodzielną politykę, bo on po prostu nie może być samodzielny. Przyjechał do Moskwy tylko po to, żeby zostać ochrzaniony i postawiony do pionu - skwitował Jan Piekło.

Dyplomata snuł także domysły na temat ewentualnej treści rozmów przywódców. Jego zdaniem Władimir Putin może powiedzieć do Aleksandra Łukaszenki: "albo coś z tym zrobisz, albo będę cię musiał zmienić na kogoś bardziej posłusznego". - Myślę, że o to w tym spotkaniu będzie chodziło - ocenił ekspert.

16. dzień wojny w Ukrainie. Poranne ataki na lotniska, są ofiary

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko przekazał, że w czwartek wieczorem Rosjanie zaatakowali z powietrza Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Wybuchł pożar, ale zdaniem władz ryzyko skażeniem radioaktywnym nie występuje.

W piątek nad ranem siły rosyjskie wznowiły ataki w zachodnich regionach Ukrainy. Wojska uderzyły w lotniska w Łucku i Iwano-Frankowsku. Po uderzeniu trzech rakiet na lotnisko w Łucku unosiły się duże kłęby dymu. Dwie osoby zginęły (wojskowi), a sześć zostało rannych.

Poza tym tuż po godz. 5:00 Rosjanie zrzucili trzy bomby na Dniepr, który do tej pory nie był na celowniku Moskwy. Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych przekazała, że w związku z atakiem lotniczym zginęła do tej pory jedna osoba.

Ławrow

Nikt miał nie wiedzieć. Znaleźli ukrywaną córkę Ławrowa, zdjęcia zwalają z nóg

W trakcie czwartkowej, propagandowej konferencji prasowej niesławą okrył się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teraz na jaw wychodzą szczegóły z jego życia prywatnego. Rosyjska dziennikarka śledcza Maria Pevchikh ujawniła na Twitterze informacje na temat pasierbicy Siergieja Ławrowa - Poliny Kovalevej. Kilknij DALEJ, aby zobaczyć, kim jest i w jakich luksusach żyje 26-latka. fot. Twitter/Maria Pevchikh, OZAN KOSE/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Onet, "Dziennik Gazeta Prawna"

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Policja wyjechała na drogi w całej Polsce. Kierowcy muszą mieć się na baczności, kontrolują jedną rzecz

Czytaj więcej >
Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Wiadomości

Lublin: Pożar w Sądzie Okręgowym. W akcji 5 zastępów straży pożarnej, ewakuowano 40 osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Wiadomości

Jarosław Kaczyński w końcu się doigrał. Prezes PiS został ukarany przez Komisję Etyki Poselskiej

Czytaj więcej >

Wiadomości

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, ujawniono, po co Putinowi mobilizacja. Jest tylko jeden cel

Czytaj więcej >
Przemysław Czarnek wycofuje się z kontrowersyjnych słów. Polityk zamieścił zaskakujące oświadczenie

Wiadomości

Przemysław Czarnek wycofuje się z kontrowersyjnych słów. Polityk zamieścił zaskakujące oświadczenie

Czytaj więcej >
"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Wiadomości

"Fakty" TVN w swoim stylu prostują słowa prezesa PiS. Puenta reportażu to prawdziwy hit

Czytaj więcej >