Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska podziękowała Polakom za pomoc. Pokazała wymowne zdjęcia
Piotr Dutka
Piotr Dutka 11.03.2022 23:14

Wojna w Ukrainie. Olena Zełenska podziękowała Polakom za pomoc. Pokazała wymowne zdjęcia

GINTS IVUSKANS/AFP/East News
GINTS IVUSKANS/AFP/East News

Ukraińska pierwsza dama w wyjątkowo ciepłych słowach zwróciła się do wszystkich krajów, które udzielają wsparcia uciekinierom z Ukrainy. Olena Zełenska za pośrednictwem mediów społecznościowych podziękowała za okazaną dobroć, podkreślając, że uratowani powrócą do kraju z ciepłem w sercach. W poście na Instagramie podkreśliła, że najwięcej Ukraińców znajduje się na terenie Polski. Opublikowała zdjęcie zrobione w naszym kraju.

- Wózki na platformach polskich stacji kolejowych. Polki zostawiają je Ukrainkom, bo wiedzą, że przekraczały on granicę tylko z walizkami oraz małymi dziećmi - informuje Olena Zełeńska w swoich mediach społecznościowych.

Pierwsza dama zaznacza, że w tych niezwykle ciężkich dniach wsparcie Polaków jest na wagę złota. - Kanapka? Woda? To właśnie takie słowa słyszą wyczerpane Ukrainki, które przebywają na polsko-ukraińskiej granicy. Setki wolontariuszy dyżurują tam, by móc efektownie wspierać potrzebujących, a także nakarmić oraz ogrzać - zaznaczyła. - To właśnie w Polsce jest najwięcej ukraińskich uchodźców, już ponad milion - podkreśliła Zełenska.

Dodała jednak, że nie tylko nasz kraj okazał solidarność z zaatakowaną Ukrainą. - Również Słowacja, Rumunia, Węgry, Mołdawia pokazały, że są nie tylko graniczącymi z nami sąsiadami, a prawdziwie bratnimi narodami - dodała.

Wojna w Ukrainie. Ukraińska pierwsza dama dziękuje za pomoc Ukraińcom. Podkreśla, że wiele państw stanęło na wysokości zadania

Olena Zełenska podkreśla, że wyżej wspomniane państwa bardzo szybko przystąpiły do skoordynowanych zadań, które w założeniu miały ułatwić pobyt ukraińskim uciekinierom.

- Dziękujemy, że przyjmujecie Ukraińców jak swoich. Oczywiście, nie tak Ukraina wyobrażała sobie swoją integrację z Europą. Ogrzani i uratowani na pewno wrócą do domu. Z waszym ciepłem w sercach - dodała Olena Zełenska.

Wylicza, że kraje te natychmiast otworzyły swoje granice, utworzyły spersonalizowane strony internetowe, na których Ukraińcy mogą znaleźć mieszkanie, niezbędną pomoc medyczną, czy też prawników. Za ich pomocą zapisują swoje dzieci do szkół, a także przedszkoli, a co najważniejsze organizują darmową pomoc medyczną, która w dzisiejszych czasach jest szczególnie potrzebna.

Olena Zełenska podkreśla, że cała Unia Europejska otworzyła się dla potrzebującej Ukrainy.

- Wszystkie kraje wchodzące w jej struktury dają status ochrony tymczasowej z prawem pobytu, pracy i nauki - podkreśla pierwsza dama.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl