Goniec.pl > Wiadomości > Włoski niszczyciel przypłynie do Polski. Minister Błaszczak przekazał szczegóły
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 18.05.2023 11:19

Włoski niszczyciel przypłynie do Polski. Minister Błaszczak przekazał szczegóły

Mariusz Błaszczak
Wojciech Olkusnik/East News

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w środę (17.05), że do Polski dotrze włoski niszczyciel rakietowy, wyposażony w potężne uzbrojenie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe. Według szefa MON, okręt, który wkroczy na polskie wody za kilka dni, "wzmocni obronę polskiego wybrzeża".

Mariusz Błaszczak pojechał do Rzymu

Wczoraj (17.05) wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak złożył wizytę w Rzymie, gdzie spotkał się z włoskim ministrem obrony, Guido Crosetto. Jak przekazało ministerstwo, podczas dwustronnych rozmów poruszono kilka tematów, w tym współpracę wojskową, modernizację Wojska Polskiego, obecną sytuację bezpieczeństwa w kontekście trwającego konfliktu w Ukrainie oraz dalszą pomoc dla tego kraju. Szefowie resortów obrony omówili także agendę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.

- Współpracujemy z włoskim partnerem bardzo ściśle. Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO (wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO). Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra. W ubiegłym roku włoskie F-35 były w Polsce, w tym roku również możemy się tego spodziewać. To jest właśnie wymiar naszej współpracy - powiedział minister Błaszczak.

"Chłopaki do wzięcia". Żona Jarusia ciągnie go za język ws. byłej dziewczyny. Ma powody do zazdrości?

Minister zapowiedział, że do Polski przybędzie niszczyciel

Polityk przekazał bardzo ważną informację odnośnie do naszych relacji militarnych. - Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża. Już za kilka dni będzie w Polsce - przekazał minister.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera, również poinformował o tej sprawie. W programie “Fakty po Faktach” przekazał, że "zostanie wprowadzony kontyngent okrętu rakietowego na polskie wody, który będzie również wspomagał obronę przeciwlotniczą w północnej części Polski, również infrastrukturę krytyczną".

Co to za okręt?

Włoska marynarka wojenna posiada cztery niszczyciele rakietowe, w tym dwa typu Orizonte - okręty Andrea Doria i Caio Duilio. Są to nowoczesne jednostki, które zostały wprowadzone do służby w latach 2007 i 2009. Ich głównym celem jest zapewnienie obrony przeciwlotniczej, dlatego zostały wyposażone w zaawansowane systemy uzbrojenia, takie jak pionowe wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Sylver, dwie wyrzutnie pocisków krótkiego zasięgu Mistral, osiem wyrzutni przeciwokrętowych, dwie armaty kal. 76 mm oraz działka kal. 20 mm. Dodatkowo, na pokładzie znajdują się dwa śmigłowce.

Źródło: MON, “Fakty po Faktach” TVN z dn. 17.05.2023