Właściciele domów muszą mieć zainstalowany taki sprzęt. Jego brak oznacza poważne problemy

Piorunochron to niepozorny element dachu, który może zadecydować o bezpieczeństwie całego domu. Choć wiele osób wciąż traktuje go jako zbędny wydatek, w pewnych przypadkach jego brak może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, czy twój dom spełnia normy i co może ci grozić, jeśli zignorujesz wymagania.
Kiedy trzeba zainstalować piorunochron?
Piorunochron, a właściwie zewnętrzna instalacja odgromowa, chroni budynek przed szkodliwymi skutkami wyładowań atmosferycznych podczas burzy. Jej obecność to nie tylko wyraz odpowiedzialności człowieka, ale przede wszystkim faktyczna poprawa komfortu życia, wynikająca ze wzrostu bezpieczeństwa domowników.
Instalacja odgromowa odpowiada za przechwycenie wyładowania skierowanego w budynek i odprowadzenie prądu z pomocą systemu uziemiającego. Tym samym jej zadaniem jest m.in. zapobieganie potencjalnym pożarom.
W kwestii wyposażenia instytucji publicznych i placówek oświaty prawo wprost nakazuje montaż piorunochronów na należących do nich budynkach. Natomiast w przypadku domów, przepisy prawa są niejasne – i budzą wiele wątpliwości.
Jak to wygląda w praktyce? To, czy obiekt mieszkalny podlega obowiązkowi wyposażenia w instalację odgromową, wynika z normy PN-EN 62305-2, według której szacuje się ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych. Należy uwzględnić m.in. powierzchnię i wysokość domu oraz jego otoczenie.
Gwiazdor "Na dobre i na złe" i "Przyjaciółek" właśnie został tatą. Gratulacje spływają z całej PolskiMontaż piorunochronu. Te budynki muszą być w niego wyposażone
Wskaźnik zagrożenia piorunowego wyliczany jest z pomocą specjalnego wzoru, na który składają się:
- współczynniki uwzględniające liczbę ludzi w obiekcie i jego położenie,
- roczne zagęszczenie wyładowań atmosferycznych na przyjętym obszarze,
- powierzchnia budynku, która może zbierać wyładowania,
- prawdopodobieństwo powstania szkody w wyniku uderzenia pioruna.
Zgodnie z tym to na lokalnych urzędach i właścicielach budynków spoczywa obowiązek oceny sytuacji, a za nią – przeprowadzenie lub odstąpienie od instalowania systemu odgromowego. Każdy przypadek – choćby przez różne uwarunkowanie geograficzne – jest inny.
Jednakże w Obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie warunków technicznych budynków wskazano jednoznacznie, jakie budynki są objęte bezwzględnym obowiązkiem wyposażenia w piorunochron.
Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych – czytamy w dokumencie.
Mowa zatem m.in. o:
- budynkach o wysokości przekraczającej 15 metrów,
- obiektach o powierzchni większej niż 500 m²,
- budynkach wzniesionych z materiałów łatwopalnych, takich jak drewno, a także w przypadkach, gdy analiza ryzyka wskaże na przekroczenie dopuszczalnego poziomu zagrożenia wyładowaniami atmosferycznymi.
Co grozi za brak piorunochronu? Przepisy prawa a praktyka
W polskim prawie brak wymaganej instalacji odgromowej może skutkować poważnymi konsekwencjami. Patrząc na to od strony praktycznej, najczęściej dochodzi do niewypłacenia odszkodowania w razie powstania szkód w wyniku wyładowań elektrycznych. Drugim przypadkiem jest obowiązek pokrycia strat sąsiadów, jeżeli w wyniku uderzenia pioruna dojdzie do pożaru, który zagrozi należącym do nich budynkom.
Możemy również odpowiadać prawnie z tytułu narażenia życia domowników lub osób przebywających w budynku. Jeżeli dojdzie do porażenia tychże osób, będziemy zobligowani do wypłacenia im rekompensaty finansowej.
Choć polskie prawo bezpośrednio nie przewiduje kary grzywny za brak piorunochronu, właściwy organ nadzoru budowlanego może wystawić mandat właścicielowi budynku za to, że nie dopełnił wszystkich kwestii bezpieczeństwa.
Budynek w każdym przypadku musi być bezpieczny i odpowiadający aktualnym normom budowlanym. Uchylanie się od przepisów podlega sankcjonowaniu.
Czytaj także: ZUS wypłaca ogromny stały dodatek. Wystarczy mieć tyle lat





































