Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Witek wznowiła obrady, Sejm jednak podjął decyzję. Wiemy, co z ustawą "lex TVN"
Bartłomiej Cieślak
Bartłomiej Cieślak 11.08.2021 21:13

Witek wznowiła obrady, Sejm jednak podjął decyzję. Wiemy, co z ustawą "lex TVN"

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Ok. godz. 17:30 PiS przegrał głosowanie, na mocy którego odroczono głosowania nad kolejnymi ustawami, w tym nad tzw. lex TVN, do 2 września. Jednak dwie godziny później partia rządząca znalazła sposób na to, by głosowanie odbyło się jeszcze dzisiaj. Sejm przyjął ustawę.

W środowe popołudnie i wieczór w Sejmie działy się niebywałe rzeczy. Najpierw PiS przegrał kilka głosowań z rzędu, aż w końcu to najważniejsze: wniosek Władysława Kosiniaka-Kamysza, lider PSL, został przyjęty i posiedzenie udało się opozycji odroczyć do września.

Jednak już dwie godziny później marszałek Sejmu Elżbieta Witek wznowiła obrady i postanowiła, że odbędzie się reasumpcja tego głosowania, a więc jego powtórzenie. Powód poparty został tezą, że nie była podana data odroczenia posiedzenia.

Na sali posiedzeń słychać było w tym momencie okrzyki "Oszuści". Posłowie w ponownym głosowaniu odrzucili wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu. Wszyscy posłowie opozycji wstrzymali się od głosu, uważając głosowanie za nielegalne. Z klubu PiS nie głosowało siedmioro posłów. Okazało się więc, że głosowanie nad ustawą "lex TVN" odbędzie się dzisiaj.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W mocny sposób wydarzenia w Sejmie podsumował Szymon Hołownia, szef Polski 2050, który na Twitterze nie przebierał w słowach:

- Trzeba sobie dobrze ten wieczór zapamiętać. Marszałek Witek popełniła zamach stanu. Razem z Kaczyńskim pokazała dziś jak łatwo zmienić dumny polski parlamentaryzm w polityczne szambo. Zapamiętajcie to, aby nigdy więcej nie popełnić takiego błędu, jak oddanie im władzy - napisał.

Projekt projektu ustawy o zmianie ustawy medialnej, zwanej lex anty-TVN, przedstawił poseł Marek Suski. Jego przemówienie przerywały głosy opozycji z sali. "Agentura", "Hańba", "Ruski Suski" - słychać było w Sejmie.

Wniosek o odrzucenie lex anty-TVN został poddany pod głosowanie. "Za" głosowało 216 posłów, przeciw - 229, dziesięciu posłów się wstrzymało.

W głosowaniu o ustawie lex TVN "za" głosowało 228 posłów, przeciw - 216, dziesięciu posłów się wstrzymało. Ustawa przeszła więc przez Sejm i teraz zostanie skierowana do Senatu.

Obecnie trwa jeszcze głosowanie nad poprawkami do projektu ustawy "lex TVN".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Własne

Tagi: Sejm TVN