Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Polacy muszą to wiedzieć
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 20.04.2023 14:26

Wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Polacy muszą to wiedzieć

ludzie tłum
(zdj. ilustracyjne) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Uwaga, wielkie zmiany w Kodeksie pracy stały się faktem. Nowe urlopy, dodatkowe przerwy i nowe zasady zawierania umów na czas określony. Pracownicy mają jeszcze jeden powód do radości. Ich pracodawca traci prawo, które dotychczas mogło być nadużywane. To znaczy tylko jedno: więcej pieniędzy.

Od 26 kwietnia wielkie zmiany, każdy Polak powinien to wiedzieć

Nowelizacja Kodeksu pracy nie jest przypadkiem. Polska musiała dostosować swoje przepisy do unijnych wymagań. Pracownicy nie będą jednak narzekać. 

Regulacje dotyczące pracy zdalnej to dopiero wierzchołek góry lodowej. Czeka nas mała rewolucja i niektórzy powinni planować, co zrobią z dodatkowym wolnym czasem, który od teraz im się należy. Pracownicy nie będą mogli już (poza szczególnymi wyjątkami dotyczącymi zakazu konkurencji) otrzymać od szefa zakaz pracy u innego pracodawcy.

Edyta Golec potrzebuje pomocy w pewnej sprawie. Mąż nie ma do niej cierpliwości

Pracownicy zyskują dodatkowe urlopy oraz przerwy w pracy

Nowe przepisy wprowadzają zupełnie nowe urlopy. Od 26 kwietnia 2023 r. faktem stają się urlopy ojcowskie, opiekuńcze, wychowawcze, a także te zależne “od siły wyższej”. Specjalistka nie ma wątpliwości, że to pomoże w poprawie warunków pracy. 

- Przyczyniają się do uwypuklania wymiaru społecznego Europy, ale także zakładają wspieranie równości płci. Stanowią one jeden z elementów procesu realizacji europejskiego filaru praw socjalnych. Mamy także nadzieję, że zmiany m.in. w urlopach ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych przyczynią się do utrzymania aktywności zawodowej kobiet (i niewycofywania się z rynku pracy), wspierania równości płci, zniwelowanie pewnych stereotypów związanych z podziałem obowiązków domowych, ale także, co bardzo ważne, do coraz większego ułatwiania godzenia życia zawodowego pracowników z życiem rodzinnym - powiedziała Jolanta Zarzecka-Sawicka, partner, radca prawny w Grant Thornton w rozmowie z Radiem Zet. 

Wielkie zmiany w umowach, nowe przepisy mówią jasno

Pracownicy będą mogli nie tylko korzystać z całego wachlarza nowych urlopów, które nie będą zależne od widzi mi się szefa. Polacy zyskują także prawo do dwóch dodatkowych przerw w pracy. Jeśli czas pracy jest dłuższy niż 9 godzin, przysługuje dodatkowe 15 minut odpoczynku. Przy pracy dłuższej niż 16 godzin, pracownik ma prawo do kolejnych minimum 15 minut przerwy.

Nowelizacja Kodeksu pracy to również zmiany dotyczący tego, jak zawierane będą obecnie umowy. W przypadku zaproponowania umowy na czas próbny na okres krótszy niż 6 miesięcy nie może ona być krótsza niż 1 miesiąc. - 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia następnie umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 i krótszy niż 12 miesięcy; 3 miesięcy – w pozostałych przypadkach - wyjaśnia Radio Zet, które zapytało o zmiany ekspertów. 

Źródło: radiozet.pl

Tagi: praca Polska