Goniec.pl
kaczyński-zarobi-duzo

East News Piotr Molecki

Wiadomo, ile Kaczyński zarobi przez 15 miesięcy w rządzie

14 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Za trzy miesiące Jarosław Kaczyński ma zrezygnować ze stanowiska wicepremiera. Prezes Prawa i Sprawiedliwości planuje skupić się przede wszystkim na działaniach w ramach partii rządzącej, która w 2023 roku będzie walczyła o głosy w wyborach parlamentarnych. Jak donieśli dziennikarze, za 15 miesięcy pracy w rządzie zarobi blisko 260 tysięcy złotych.

Jeszcze kilka miesięcy temu Jarosław Kaczyński w rozmowach z mediami zapewniał, że w najbliższym czasie nie rozważa emerytury. Wszystko wskazuje jednak na to, że prezes Prawa i Sprawiedliwości za trzy miesiące zrezygnuje ze stanowiska wicepremiera. Później ma skupić się przede wszystkim na swojej partii, której podobno chce poświęcać więcej czasu. Dziennikarze portalu Fakt podsumowali jego finanse po 15 miesiącach w rządzie.

wszystkich świętych

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński jest nie tylko prezesem Prawa i Sprawiedliwości, ale także wicepremierem odpowiedzialnym za sprawy bezpieczeństwa. Z jego rozmów z posłami PiS wynika, że łączenie obu tych funkcji jest zbyt czasochłonny, a partię trzeba przygotować do zbliżających się wyborów parlamentarnych. W związku z tym wicepremier postanowił zrezygnować ze stanowiska po tym roku. Jeśli rzeczywiście odejdzie z rządu dopiero w grudniu, to do tego czasu zarobi prawie 260 tys. zł.

Dziennikarze Faktu podliczyli Jarosława Kaczyńskiego

Warto przypomnieć, ze prezes Kaczyński każdego miesiąca otrzymuje dodatkowy zastrzyk gotówki jako poseł-emeryt. Przed podniesieniem wynagrodzenia wicepremier zarabiał miesięcznie około 15,1 tys. zł brutto (wraz z dodatkiem stażowym). W sierpniu 2021 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził podwyżki, które znacznie poprawiły sytuację lidera PiS.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki zmianom w płacach zarobki wicepremiera wzrosły aż o sześć tys. zł miesięcznie. Po zliczeniu dotychczasowego stażu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego wynika, że zarobił on już blisko 215 tys. zł. Z wyliczeń dziennikarzy portalu Fakt wynika, że prezes PiS pod koniec grudnia łącznie zarobi prawie 260 tys. zł. Należy przypomnieć, że polityk otrzymuje również dietę parlamentarną, która wynosi około 4000 zł miesięcznie.

Poseł może połączyć pracę w parlamencie oraz rządzie z emeryturą. W związku z tym co miesiąc ZUS przesyła mu około 7000 zł brutto. Na emeryturę Jarosław Kaczyński przeszedł w 2017 roku. Dzięki ostrzeżeniom życzliwych kolegów udało mu się ominąć czerwcową pułapkę, w którą wpadło ponad 100 tys. osób. Przepis ZUS został zmieniony dopiero teraz.

Spokojna emerytura Jarosława Kaczyńskiego

Gdy prezes Kaczyński wreszcie zdecyduje się odejść z rządu, również nie powinien narzekać na sytuację finansową. Nadal będzie mógł liczyć na dietę i emeryturę, a także poselskie uposażenie, które wynosi około 12,8 tys. zł brutto. Wszystko wskazuje na to, że politycy trafili na bardzo dobry moment. Nic dziwnego, że po stanowisko w rządzie ustawiają się duże kolejki.

Po rekonstrukcji rządu nowym ministrem sportu ma zostać Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej. Jak wskazał portal money.pl, Polityk będzie zarabiał o pięć tysięcy złotych więcej niż poseł. Łącznie będzie mógł cieszyć się zarobkami wysokości około 17 tys. zł brutto miesięcznie.

Warto dodać, że uposażenie ministra składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości, które przekracza 14 tys. zł brutto. Do tego doliczamy dodatek stażowy i funkcyjny wysokości ponad 3 tys. zł brutto.

Zobacz też:

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Fakty.pl; money.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >