Goniec.pl
seniorzy pilny alarm

Pixabay.com pasja1000

Ważny apel do polskich seniorów. Ekspertka alarmuje, żeby się szczepić

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W rozmowie z mediami profesor Aleksandra Zasada zwróciła uwagę na konieczność szczepienia się najstarszych seniorów. Ekspertka podkreśliła, że 80-latkowie powinni przyjąć preparat przeciwko COVID-19. Zwróciła uwagę na wysoką liczbę osób niezaszczepionych, która daje powody do niepokoju. Podała też pomysł, jak zachęcić Polaków z grupy ryzyka.

Gościem studia TVN24 była niedawno profesor Aleksandra Zasada, która przypomniała, dlaczego seniorzy powinni się szczepić. Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny zwróciła uwagę na fakt, że część 80-latków błędnie uważa, że nic im nie grozi.

Profesor Aleksandra Zasada przypomniała, że najstarsi seniorzy powinni szczepić się jak najszybciej. Część z nich uważa, że i tak rzadko opuszcza domy, dlatego nie jest zagrożona zarażeniem się koronawirusem. Specjalistka podkreśla, że jest to nieprawda.

Szczepienia seniorów nadal powinny być priorytetem

Obecnie mogą szczepić się już nie tylko seniorzy. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że łącznie wykonano już ponad 13,4 miliona szczepień. Dwie dawki preparatów (jedną w przypadku Johnson&Johnson) przyjęły już 3 579 910 Polaków. Rejestracja rozpoczęła się w styczniu br.

Zgodnie z informacjami zebranymi podczas analizy European Centre for Disease Prevention w Polsce jak dotąd zaszczepiło się 48,4 procent 80-latków. Zdaniem profesor Aleksandry Zasady te dane dają bardzo duże powody do niepokoju. Ekspertka oświadczyła, że należy to zmienić

[EMBED-243]

Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH przypomniała od początku wybuchu pandemii koronawirusa to 80-latkowie są najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, który może zakończyć się zgonem.

Aleksandra Zasada zauważyła, że niektórzy seniorzy argumentują, że rzadko wychodzą z domu i ryzyko zarażenia przez to jest mniejsze. Ekspertka oświadczyła, że to mylna postawa. Osoby w podeszłym wieku bywają odwiedzane prze rodzinę i ktoś może nieświadomie przynieść tam wirusa.

Specjalista apeluje do seniorów

Chcąc przekonać najstarszych seniorów do szczepienia się, Aleksandra Zasada odniosła się do historii. Kierownik Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH zasugerowała, że 80-latkowie powinni dobrze wiedzieć, jak ważne mogą być szczepionki.

Ekspertka przypomniała epidemię polio, która mocno ukształtowała życie wielu dzieci. Wówczas to właśnie szczepionka pomogła zwalczyć chorobę.

Profesor Zasada wyraziła nadzieję, że COVID-19 może być zwalczony przez szczepionkę podobnie jak polio, jednak do tego konieczne są masowe szczepienia – także te wśród najstarszych seniorów.

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >