Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ważne zmiany w ZUS. Nowe limity "dorabiania", seniorzy muszą uważać
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 12.02.2023 16:17

Ważne zmiany w ZUS. Nowe limity "dorabiania", seniorzy muszą uważać

PIeniądze i ZUS
Iberion

Rekordowe waloryzacje emerytur to niejedyne zmiany jakich doświadczą seniorzy wraz z pierwszym dniem marca. Oprócz wysokich stawek kwotowo-procentowych zaczną obowiązywać nowe limity "dorabiania" do rent i wcześniejszych świadczeń. Choć stawki te zostały podwyższone, to w dalszym ciągu należy uważać, by ich nie przekroczyć. W razie przewyższenia wymaganych progów, ZUS może pomniejszyć lub nawet zaświecić pobieranie świadczenie.

Ważne zmiany w ZUS. Nowe limity "dorabiania". Seniorzy muszą uważać

Wszyscy seniorzy, którzy nie osiągnęli wymaganego wieku emerytalnego i korzystają z renty lub wcześniejszej emerytury, a pobierają wynagrodzenie w związku z powszechnym "dorabianiem" muszą przyłożyć szczególną wagę do otrzymywanych zarobków.

Wraz z pierwszym dniem marca, oprócz rekordowej waloryzacji emerytur, bazującej na metodzie kwotowo-procentowej, rząd przygotował dla seniorów nowe limity związane z "dorabianiem" do wcześniejszej emerytury i renty.

Jeśli dany senior je przekroczy ZUS obniży wypłacane świadczenie lub nawet w pełni je zawiesi. Wspomniane limity uwarunkowane są wysokością przeciętnego wynagrodzenia i co trzy miesiące ulegają zmianie. Obecne progi obowiązują do 28 lutego.

ZUS. Nowe limity "dorabiania". Na co zwrócić uwagę?

Najważniejsze dla osób pobierających taki rodzaj świadczenia jest informacja, iż wynagrodzenie ich w marcu, kwietniu i maju nie może przekroczyć kwoty 4713,50 zł. Dla porównania, limit za grudzień, styczeń i luty wynosił 4536,50 zł brutto ( o 177 zł więcej). Każde przekroczenie tego progu będzie skutkowało proporcjonalnym pomniejszeniem wypłacanego świadczenia.

Jeśli natomiast są seniorzy, którzy otrzymują środki z ZUS-u w ramach wcześniejszej emerytury lub renty, nie osiągnąwszy wieku emerytalnego i zarabiają znacznie więcej, muszą liczyć się z ewentualnym zabraniem świadczenia. Jeśli bowiem przekroczą limit 8753,60 zł brutto miesięcznie, ZUS niewiele myśląc zawiesi wypłatę środków. (W trzech poprzednich miesiącach była to kwota 8424,90 zł - obecnie o 328 zł więcej).

Seniorzy z wiekiem emerytalnym

Z kolei wszyscy seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat) i pobierają normalne świadczenie mogą "dorabiać" bez ograniczeń. W ich przypadku wysokość otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia nie będzie miała wpływu na wysokość ich emerytury.

Jak zwracają jednak uwagę dziennikarze "Faktu", istnieje jeden warunek odbiegający od tej reguły i dotyczy "osób, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty minimalnego świadczenia". Jak można przeczytać w dzienniku, od pierwszego dnia marca wartość najniższej emerytury będzie wynosić 1588,44 zł brutto.

W takiej sytuacji jeśli wynagrodzenie seniora przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, świadczenie za dany okres "będzie wypłacane w niższej kwocie.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl