Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > W Wigilię dzielisz się opłatkiem? Wielu Polaków popełnia ogromny błąd
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 24.12.2023 08:11

W Wigilię dzielisz się opłatkiem? Wielu Polaków popełnia ogromny błąd

opłatek
Wikimedia.org/Silar, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

W Wigilię dzielisz się z bliskimi opłatkiem? Większość osób nawet nie wie, że popełnia ogromny błąd. Zanim zaczniesz przełamywać się opłatkiem przy wigilijnym stole, lepiej poznaj obyczaj, którego nie powinno się łamać. Chodzi o samo branie opłatka do dłoni. Coraz więcej osób nie ma o tym pojęcia.

W Wigilię dzielisz się opłatkiem? Musisz o tym pamiętać

Opłatek to tradycja, która na całym świecie kojarzona jest z Polską. W Wigilię jeszcze zanim rozpocznie się wieczorna uczta, zgromadzeni przy stole biorą do ręki biały wafelek, aby złożyć życzenia i symbolicznie się nim przełamać.

To jedna z wielu tradycji dotycząca świąt Bożego Narodzenia. 12 potraw, czy sianko wkładane pod obrus to kolejne z obyczajów, które dobrze znamy. Niemniej to właśnie opłatek wywołuje największe emocje, gdyż nie wszyscy chcą dalej kultywować tę tradycję. Nie wszyscy mają również świadomość, że popełniają ogromny błąd podczas wigilijnej kolacji.

Lawina komentarzy po nowym odcinku "19:30" TVP. Wszystko przez nową prowadzącą

Większość osób popełnia ten błąd przy dzieleniu się opłatkiem

Dzielisz się opłatkiem przy wigilijnym stole? Zwróć uwagę na sam fakt brania go do ręki. Błędem jest jednoczesne i samodzielne rozdanie go wszystkim obecnym na kolacji świątecznej. Zgodnie z obyczajem opłatek podawać powinna najstarsza osoba.

ZOBACZ: Łamiący serce list małego Adasia do św. Mikołaja. Poprosił tylko o jedną rzecz

Z jednej strony jest to forma okazania szacunku dla seniora rodu. Z drugiej strony pozwala to na to, by najstarsza osoba podzieliła się opłatkiem najszybciej i dzięki temu mogła usiąść i czekać, aż reszta zgromadzonych złoży sobie życzenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

O tym również trzeba pamiętać podczas dzielenia się opłatkiem

Dzielnie się opłatkiem w święta to tradycja średniowieczna, jednak w naszej części świata rozwinęła się ona dopiero na przełomie XVI i XVII wieku. Symbolicznie było to uznawanie za symbol dzielenia się miłością oraz pokojem z drugim człowiekiem.

ZOBACZ: Nowy zakaz zmieni Boże Narodzenie? To mogą być takie ostatnie święta

Pamiętajmy również, że podczas dzielenia się opłatkiem najpierw składamy osobie stojącej naprzeciw nas życzenia, a dopiero później łamiemy kawałek wafelka trzymanego przez nią w rękach. Jest to znak przyjęcia dobrego słowa od rozmówcy.

Źródło: gazeta.pl