Goniec.pl
Kaczyński i Orban

LUKASZ GAGULSKI/East News

W sobotę spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z politykami europejskimi

3 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 3 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W sobotę o godzinie 10 w Warszawie odbędzie się spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych. Jarosław Kaczyński liczy na to, że wraz z innymi skrajnymi politykami z Europy przeciwnymi działaniom Brukseli uda mu się w przyszłości zbudować silną frakcję w europarlamencie.

Wczoraj media społecznościowe zelektryzowała wiadomość o tym, że w sobotę w stolicy Polski dojdzie do powstania dużej frakcji w Parlamencie Europejskim. Zbiegło się to z planowanym spotkaniem Jarosława Kaczyńskiego z przywódcami największych w Europie partii konserwatywnych i prawicowych.

Piotr Molecki/East News

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

CZYTAJ DALEJ

W lipcu prezes PiS podpisał porozumienie z kontrowersyjną włoską Ligą Salviniego, który nie stroni od bliskich relacji z Putinem. To miał być jedynie fundament koalicji, która ma aspiracje do tego, by być największą w PE.

Teraz okazuje się, że wśród członków mogliby się znaleźć także Fidesz Viktora Orbana, niemiecka AfD czy Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, znanej francuskiej konserwatystki.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rozmowy na najwyższym szczycie

Jak donosi WP, póki co na bok odłożyć jednak trzeba plany powstania nowej siły w europarlamencie.

Przecieki o tym, że w sobotę powstanie nowa frakcja w europarlamencie, są nieporozumieniem, to nie jest cel tego spotkania. To raczej wrzutka medialna - mówi Radosław Fogiel z PiS.

Zdaniem wicerzecznika partii Jarosława Kaczyńskiego rozmowy będa toczyły się głównie wokół współpracy, choć nie zabraknie także wątków różniących ugrupowania. Debata skupi się więc na scenariuszach rozwoju UE i reformach instytucjonalnych.

Niepokojący sojusznicy PiS

To, kim są tak naprawdę sojusznicy PiS, może budzić duży niepokój. W czwartek w Warszawie gościł kandydat węgierskiej opozycji na premiera Peter Marki-Zayem, który rozmawiał z Donaldem Tuskiem. Były premier sceptycznie odniósł się do nowych przyjaciół Kaczyńskiego, a jego zdanie podzielił węgierski polityk.

Na pierwszy rzut oka widać, że Orban służy interesom prezydenta Rosji Władimira Putina i chce wziąć udział w tworzeniu "frakcji Putina" w Parlamencie Europejskim - powiedział Marki-Zayem.

Jak wskazuje Adam Traczyk, ekspert ds. niemieckich z Fundacji Global.lab, dziwne wydaje się być zbliżenie prezesa PiS choćby z niemieckim ugrupowaniem, którego członkowie mają osobliwe podejście do niemieckich zbrodni wojennych i które to posiada jawnie neofaszystowskie skrzydło.

Warszawski szczyt

Odbywające się w stolicy Polski obrady będa mieć dwie sesje i trzy cele. Pierwszym z nich będa rozmowy dot. kierunków rozwoju UE i wyraźnie uwierającego PiS i jego sojuszników katalogu kompetencji, jakie przysługują KE, PE oraz TSUE.

Po drugie, odbędzie się dyskusja na temat możliwych sojuszy i współpracy. Po trzecie, chodzi o wypracowanie w kolejnych miesiącach wspólnego stanowiska na temat toczącej się obecnie debaty na temat przyszłości Unii.

Eksperci zwracają uwagę na aspekt marginalizacji PiS w Unii. Partia nie wstąpiła na początku do europejskich chadeków, a po brexicie i wyjściu torysów z europarlamentu pozostały jej tylko ruchy prawicowe, a często skrajnie prawicowe i antyunijne.

Takie bratanie się z przyjaciółmi Putina wydaje się być niebezpieczne zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy oraz agresywnej polityki Kremla wobec Ukrainy.

Prorosyjscy politycy z wizytą w stolicy

Wspominałem o różnicach między poszczególnymi partiami, to są m.in. jedne z nich. Nasi partnerzy doskonale zdają sobie sprawę, że nasze stanowisko w niektórych kwestiach jest diametralnie różne - mówił Radosław Fogiel pytany o prorosyjskie nastawienie Le Pen, Orbana i Salviniego.

Poza tym, politycy PiS cały czas trzymają się wersji, że jedyną przyjaciółką Putina jest Angela Merkel, która pozwoliła na wybudowanie gazociągu Nord Stream 2 i która to sympatyzuje z Donaldem Tuskiem.

Partia Jarosława Kaczyńskiego wierzy, że oskarżenia opozycji o zawiązywanie sojuszy z neofaszystami to "kłamliwa narracja mediów głównego nurtu".

Jest jeszcze jeden ważny element tej układanki. Polska jak nigdy wcześniej jest po prostu słaba w Europie. Nasze konflikty z TSUE i KE nadszarpnęły siłę kraju do oddziaływania na arenie międzynarodowej.

Wszystko to dzieje się w obliczu tlącego się sporu ws. Turowa oraz niewyjaśnionych kwestii ws. Izby Dyscyplinarnej i stwierdzenia przez rzecznika TSUE, że należy oddalić skargę Polski i Węgier ws. mechanizmu warunkowości.

Jak dobrze znasz Donalda Tuska? Polityk ma kilka tajemnic, na pytanie nr 7 niewielu zna odpowiedź

Pytanie 1 z 10

Donald Tusk jest współzałożycielem:

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

SOR Lubin

Wiadomości

Poseł KO pokazał realia pracy szpitali. Sparaliżowane SORy i kolejki karetek stają się faktem

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski podjął decyzję, że dawkę przypominającą będą mogły przyjmować dzieci, który skończyły 16 lat

Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Zmiana zasad dawki przypominającej

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński odbiera nagrodę za zmarłego brata i docenia dokonania Lecha Wałęsy

Wiadomości

Człowiekiem 30-lecia "Wprost" został Lech Kaczyński, a prezes PiS ze sceny docenia dokonania Lecha Wałęsy

Czytaj więcej >
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Düsseldorfie, na pokładzie Robert Biedroń i Ewa Kopacz

Wiadomości

Awaryjne lądowanie samolotu LOT. Na pokładzie byli m.in. Robert Biedroń i Ewa Kopacz

Czytaj więcej >
Policja przeszukała wieś, gdzie zdaniem jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego miało znajdować się ciało Jacka Jaworka

Wiadomości

Nowe informacje w sprawie Jacka Jaworka. Policja przeszukała wieś nieopodal Borowców

Czytaj więcej >
Tadeusz Bradecki

Wiadomości

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Aktor i reżyser miał 67 lat

Czytaj więcej >