Goniec.pl
biden

HANDOUT/AFP/East News, SAUL LOEB/AFP/East News

USA rok temu ostrzegły Zełenskiego przed inwazją na Ukrainę. Polityk tłumaczy, dlaczego zataił prawdę

29 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Szczere wyznanie prezydenta Ukrainy na antenie holenderskiej telewizji. Wołodymyr Zełenski przyznał, że już rok temu Stany Zjednoczone ostrzegły go przed możliwą rosyjską agresją i wyjaśnił, dlaczego nie podzielił się tą cenną wiedzą ze swoimi obywatelami. Jego zdaniem decyzja o zatajeniu brutalnej prawdy była słuszna.

Wołodymyr Zełenski był gościem programu "Nieuwsuur" w holenderskiej telewizji publicznej, w którym opowiadał o aktualnej sytuacji w Ukrainie związanej ze zbrodniczą działalnością Rosji. I choć nie od dziś wiadomo, że zachodnie wywiady ostrzegały administrację w Kijowie o potencjalnym ryzyku rosyjskiej inwazji, zaskoczeniem wydaje się być to, jak długo z tą smutną świadomością żyły ukraińskie władze.

Krystyna Pawłowicz

Miss Polonia Krystyna Sokołowska skrytykowana przez Krystynę Pawłowicz. Co jej się nie spodobało?

CZYTAJ DALEJ

USA ostrzegły o wojnie już rok temu

Niczym niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego br. Od tamtej pory za naszą wschodnią granicą toczą się krwawe walki o każdy centymetr ziemi, którą próbuje zagarnąć dla siebie armia Putina.

Rosyjski prezydent od dawna znany jest ze swoich neoimperialnych ambicji i przedmiotowego podejścia do krajów byłego ZSRR, a dokonana przez niego aneksja Krymu w 2014 roku dowiodła tylko, że wciąż myśli on o Ukrainie jako państwie podległym Rosji.

Coraz więcej zresztą sygnałów przemawia za tym, że decyzja o rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny nie była spontaniczna, a jednak całkowicie zaplanowana. Potwierdził to poniekąd sam Wołodymyr Zełenski, który przyznał w holenderskich mediach, że USA już rok przed inwazją ostrzegały go na temat planów Rosjan, proponując ewakuację ludzi i rozpoczęcie budowy okopów.

Zełenski tłumaczy zatajenie prawdy

Zagadką dla wielu może być to, dlaczego prezydent Ukrainy tak długo zwlekał z poinformowaniem obywateli o nadciągającym niebezpieczeństwie. Naturalnym jest przecież, że rodzi się pytanie, czy można było uratować choć jakąś część poległych Ukraińców.

Zełenski uważa jednak, że decyzja, którą podjął była słuszna i zapobiegła panice. Ponadto, pomogła ona przynajmniej w jakimś stopniu zatrzymać degradację ukraińskiego budżetu i gospodarki.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że wartość naszej waluty spadnie, a pieniądze ludzi i firm opuszczą kraj. I myślę, że było duże ryzyko – powiedział.

NATO ostrzega, Władimir Putin może niedługo zaatakować dwa kolejne kraje

Miedwiediew wysuwa kolejne groźby. "Wojna do gorzkiego końca. Za późno"

CZYTAJ DALEJ

Zaznaczył, że kilka miesięcy wojny pokazało, że decyzja podjęta przez władze była słuszna. Wskazał przy tym, że w budżecie państwa brakuje co najmniej 5 mld, nie wiadomo tylko jakiej waluty. I ten deficyt, jak podkreślił, powstał dopiero w marcu.

Ukraińskie władze przygotowane na zamach

Pytany o to, czy sam nie rozważał ewakuacji z Ukrainy, zdradził, że był do tego namawiany przez zachodnich polityków. Rosjanie mieli podobno planować zamach na Zełenskiego w ciągu pierwszych trzech dni od rozpoczęcia wojny. Także prezydent Andrzej Duda przyznał, że po tym, jak zaprzyjaźnił się z ukraińskim przywódcą, bardzo obawia się o jego bezpieczeństwo.

Z kolei sam zainteresowany mówił ostatnio w Davos, że administracja w Kijowie wypracowała procedury na wypadek, gdyby Rosjanom udało się go zneutralizować.

- Jesteśmy republiką parlamentarno-prezydencką. Wiedzieliśmy, że musimy być gotowi do wszystkiego, by niezależnie od rozwoju wypadków państwo mogło istnieć - zdradził, dodając, że odpowiednie pełnomocnictwa zostały już rozdzielone.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Poważne problemy właściciela słynnych zakładów mięsnych. Czterystu oszukanych na 23 mln zł

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Miliony "od Morawieckiego" dla piłkarzy. "To strzał w stopę", afera po tekście WP

Czytaj więcej >