Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Mrozy i śnieżyce. Eksperci nie mają wątpliwości, zima wróci
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.02.2024 21:17

Mrozy i śnieżyce. Eksperci nie mają wątpliwości, zima wróci

zima
Goniec.pl

Zima nie chce dać za wygraną i wciąż toczy walkę z przebijającą się coraz wyraźniej wczesną wiosną. Ostatnie dni przyniosły prawdziwy powiew tej drugiej, ale na horyzoncie widać już kolejne opady śniegu i mróz. Tak wynika przynajmniej z najnowszych pogodowych informacji przekazanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przed nami prawdziwa huśtawka kapryśnej aury.

Walka wiosny z zimą nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazuje wieści, które dla wielu nie będą pozytywne. Ci, którzy myśleli, że zimowe płaszcze i kozaki można upchnąć głęboko w szafie, byli w błędzie. Mroźna pora roku nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a ostatni nieśmiały powiew wiosny to tylko sprytna zmyłka. Wszystko wyjaśni się w najbliższych dniach.

Jak podają synoptycy, na razie nasz kraj jest pod wpływem zatoki niżu znad Oceanu Atlantyckiego, dzięki czemu na zachodzie i północy odczuwamy ocieplenie, a na wschodzie i południu dominuje wysokie ciśnienie. Takie warunki nie potrwają jednak zbyt długo. Już po weekendzie znów zobaczymy biały puch. Jak prezentują się prognozy?

Seniorzy powinni uważać. Można stracić część emerytury, chodzi o limity

To ostatnie chwile z wiosenną aurą. Pogoda na najbliższe dni

Dziś (czwartek, 15 lutego) nad Polską obserwowaliśmy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscowymi opadami niewielkiego deszczu. Maksymalnie termometry wskazały 3 s. Celsjusza na Suwalszczyźnie do ok. 8 st. Celsjusza w centrum i na północy oraz aż 13 st. Celsjusza na Dolnym Śląsku. Jeśli chodzi o wiatr, ten był słaby i umiarkowany.

ZOBACZ: Zima nie odpuszcza. Nadciągają siarczyste mrozy i śnieżyce

W piątek z kolei będzie jeszcze cieplej, choć także nie unikniemy pochmurnego nieba i lokalnych opadów deszczu. Na wschodzie temperatura poszybuje do 8 st. Celsjusza, w centrum do 13 st. Celsjusza, a na zachodzie do 15 st. Celsjusza. Lokalnie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie wiatr fenowy przyniesie ciepłe powietrze, dzięki czemu słupki rtęci wskażą 18 st. Celsjusza. Najmocniej powieje na szczytach Sudetów - do 55 km/h.

Zima wróci już po weekendzie

Piątkowa aura i duże ocieplenie sprawią, że trudno będzie nam uwierzyć w to, co będzie miało nastąpić w nowym tygodniu. W poniedziałek zacznie się ponowie ochładzać i to do tego stopnia, że w niektórych miejscach, zwłaszcza na wschodzie kraju, powróci mróz. Razem z nim z nieba zacznie padać śnieg i śnieg z deszczem.

Po tym epizodzie temperatura wzrośnie i do ostatnich dni miesiąca wszędzie będzie już porządnie powyżej zera. Ogólnie pogodowo znajdziemy się w dużym wahadle, bowiem pod koniec lutego zima znów zaatakuje. Wtedy biało zrobić się może w wielu regionach Polski.

Źródło: PAP, IMGW