Goniec.pl
PIT: termin mija jutro

goniec.pl

Tylko do jutra można rozliczać PIT. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara grzywny

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Jeszcze tylko do jutra włącznie można przekazywać PIT za 2020 rok. Osoby, które zlekceważą ten obowiązek, mogą spodziewać się konsekwencji w postaci grzywny

Jeśli nie chcemy narazić się urzędom skarbowym, powinniśmy do jutra włącznie przekazać PIT za 2020 rok, ponieważ właśnie 30 kwietnia mija termin. Za jego przekroczenie możemy spodziewać się dotkliwych kar finansowych, dlatego lepiej zadbać, aby załatwić wszystko na czas. 

30 kwietnia mija termin przekazania PIT-u. Lepiej go nie przekraczać, gdyż można zostać ukaranym 

Termin przekazania PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 upływa już jutro. Kto zatem tego nie zrobił, powinien się pospieszyć. W przeciwnym razie może spotkać go kara finansowa. 

Uchylenie się od obowiązku złożenia zeznania podatkowego w terminie jest traktowane jako wykroczenie skarbowe. Grożą za nie wysokie kary, które wkrótce jeszcze wzrosną. Obecnie grzywna może zbliżyć się do kwoty nawet 5600 złotych.

Od 1 maja 2021 roku będzie to już jednak aż do 14 tysięcy złotych. Taka kwota może poważnie uderzyć po kieszeniach dużej części Polaków. Jeśli nie zgodzimy się na przyjęcie mandatu, może być jednak jeszcze gorzej. Sprawa może trafić bowiem do sądu, który przewiduje kary od 280 do aż 56 tysięcy złotych w zależności od charakterystyki wykroczenia.

Warto zaznaczyć, ze w przypadku, gdy coś nie zgadza się w naszym zeznaniu podatkowym, urząd skarbowy może podjąć szereg działań sprawdzających. Mowa tutaj, chociażby o zażądaniu wyjaśnień, wezwaniu do złożenia zeznania podatkowego oraz korekcie zeznania podatkowego, jeśli w wyniku naniesionych poprawek lub uzupełnień zmiana wysokości zeznania podatkowego, a więc nadpłaty lub straty nie przekroczy 5 tysięcy złotych.

Możliwe jest także, że urząd zażąda od nas wtedy okazania dokumentów lub złożenia kopii, które potwierdzą czy uzyskane przez nas ulgi podatkowe były przyznane zgodnie z zasadami. 

Jeśli zignorujemy wezwanie urzędu skarbowego, do korekty naszych zeznań podatkowych grozi nam kara porządkowa zgodna z artykułem 262 ordynacji podatkowej. Jej maksymalna wysokość została ustalona na 2900 złotych. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >