Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Tych PIN-ów lepiej nigdy nie ustawiaj. Ryzyko jest poważniejsze, niż się wydaje
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 30.10.2024 11:04

Tych PIN-ów lepiej nigdy nie ustawiaj. Ryzyko jest poważniejsze, niż się wydaje

bankomat
Fot. materiały własne

Wielu z nas nie przykłada szczególnej uwagi temu, jaki kod PIN nadajemy do realizacji transakcji bankowych. Jest to spory błąd – jak wyjaśniają eksperci, niektóre kody mogą narazić nas na poważne ryzyko kradzieży. Oszuści mogą z łatwością złamać wiele z ich, a w szczególności te, które widnieją na opracowanej przez pewnego specjalistę liście. Warto sprawdzić, czy nasz się na nim nie znajduje.

20 najgorszych PIN-ów do karty bankomatowej

Kod PIN składa się z czterech cyfr, które służą nam do odblokowania i zabezpieczenia transakcji w banku. Bez niego nie możemy m.in. dokonać płatności w terminalach, czy wypłacić pieniędzy z bankomatów. Nierzadko zdarza się, że zapominamy własny kod PIN, przez co decydujemy się na jego zmianę na łatwą do zapamiętania kombinację, np. datę urodzin bliskiej nam osoby. Może to być spory błąd. 

ZOBACZ: Czy w piątek 1 listopada katolicy mogą jeść mięso? Kościół mówi wprost, wielu będzie zaskoczonych

Polska ma nowych milionerów. Trudno uwierzyć, ile wygrali w Lotto, są ustawieni do końca życia

Tych PIN-ów lepiej unikać. Eksperci przedstawili listę

Eksperci radzą, aby unikać nadawania swoim kartom prostego i łatwego do zapamiętania kodu PIN. Wszystko przez to, że oszuści doskonale zdają sobie sprawy z takiego procederu i zaczynają łamanie kodu właśnie od najprostszych kombinacji. Nie należy zapominać, że takie informacje, jak data urodzin, może zostać znaleziona w sieci w ciągu chwili za pomocą mediów społecznościowych. Ponadto istnieje lista PIN-ów, których należy się szczególnie wystrzegać, ponieważ niosą największe ryzyko złamania. 

ZOBACZ: Polacy o tym zapominają, idąc na cmentarz we Wszystkich Świętych. Ksiądz postawił sprawę jasno

Niebezpieczne kody PIN. Jak je zmienić?

Listę najbardziej niebezpiecznych PIN-ów opracował Nick Berry, były analityk Microsoftu i Facebooka. Na podstawie ogromnej bazy danych wykradzionych plików z PIN-ami wyodrębnił najczęściej używane i najłatwiejsze do złamania kody. Najbardziej ryzykownymi kodami PIN są: 1234, 1111, 0000, 1212, 7777 a także wiele innych, popularnych kombinacji, takich jak: 1004, 2000, 4444, 2222, 6969, 9999, 3333, 5555, 6666, 1122, 1313, 1010, 8888, 4321 i 2001. 

Stosowanie ich w naszych kontach zwiększa ryzyko, że oszuści uzyskają dostęp do naszych kont bankowych. 

Jak zmienić kod PIN do karty bankomatowej? W zależności od banku, zmiana PIN-u jest możliwa zarówno w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, jak i w bankomacie, oddziale, czy na infolinii.