Trudno uwierzyć, jaka będzie tegoroczna zima, są prognozy IMGW. Polacy będą zaskoczeni
Choć do kalendarzowej zimy jeszcze sporo czasu, to już pojawiają się pierwsze prognozy na okres od listopada do lutego. O taką pokusił się właśnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który szczegółowo przedstawił, jakie zawirowania pogodowe mogą nas spotkać w ciągu najbliższych czterech miesięcy.
W listopadzie cieplej niż dotychczas
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej postanowili wyjść na przeciw wielu Polakom, którzy zastanawiają się, jaka zima czeka nas w tym roku. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowali eksperymentalną prognozę pogody na najbliższe cztery miesiące. Okazuje się, że w okresie od listopada do lutego spotka nas kilka niespodzianek.
Synoptycy z IMGW przewidują, że w listopadzie 2024 w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Wiadomo, jaka pogoda czeka Polaków w Boże Narodzenie, a jednak. Zaskakujące prognozyW grudniu opady powyżej normy
W grudnia, czyli wyczekiwanym okresie świątecznym, sytuacja się nieco zmieni, a średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na zachodzie może być trochę cieplej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych również będzie wyższa niż do tej pory.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej - zapowiada IMGW.
W styczniu i lutym bez dużych zmian
Zobacz: Nadciąga Helma, szykuje się gwałtowne załamanie pogody. Silny wiatr i burze to nie wszystko
Średnia miesięczna temperatura powietrza w styczniu na przeważającym obszarze kraju może kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północy możliwa jest temperatura w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych ma być natomiast wyższa.
W lutym natomiast nieco się ochłodzi, a na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie w zakresie normy. Cieplej może być jedynie na południu. Z eksperymentalnej prognozy IMGW wynika, że miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej.