Goniec.pl > Wiadomości > Tragiczny finał spływu kajakowego. Utonęło dwóch mężczyzn, zaroiło się od służb
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 03.06.2023 19:35

Tragiczny finał spływu kajakowego. Utonęło dwóch mężczyzn, zaroiło się od służb

Rzeka, ratownik, policjant
Policja w Piszu (zdj. ilustracyjne)

Tragedia w wodzie. Dwóch mężczyzn utonęło podczas spływu kajakowego rzeką Nidą w miejscowości Sobowice (woj. świętokrzyskie). Mimo szybkiej reakcji ratowników, niestety nic nie dało się zrobić. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zdarzenia.

Tragiczny finał spływu kajakowego. Nie żyje dwóch mężczyzn

Informację o wypadku podczas spływu kajakowego służby ratunkowe otrzymały w sobotę (3.06) po 15 :00. W wyprawie uczestniczyło dziewięć osób ze Śląska. - W pewnym momencie uczestnicy spływu zauważyli, że jeden z kajaków, którym płynęło dwóch mężczyzn, jest pusty. Grupa zawróciła i wyciągnęła z wody dwóch współtowarzyszy - poinformował PAP brygadier Tomasz Szymański z Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie.

Na miejsce niezwłocznie przyjechały dwa zespoły ratownictwa medycznego. Ratownicy podjęli odpowiednie czynności, jednakże nie zdołali ocalić mężczyzn.

Biedronka otwiera wakacyjny sezon. Od poniedziałku w sklepach zaroi się od klientów

Dwóch mężczyzn nie udało się uratować

Jak potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa komendanta powiatowego policji w Jędrzejowie sierż. szt. Beata Soboń,  życia mężczyzn w wieku 39 i 46 lat nie udało się uratować. Nikomu z pozostałej siódemki uczestników spływu nic się nie stało.

- Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratury. Twa wyjaśnianie szczegółowych okoliczności zdarzenia - dodała.

O czym należy pamiętać podczas wyprawy na spływ?

Aby bezpiecznie cieszyć się spływem kajakowym, warto pamiętać o kilku zasadach. Należy założyć ubranie, które zapewni swobodę ruchów i szybkie schnięcie. Należy zawsze nosić kamizelkę ratunkową, bez względu na poziom umiejętności pływackich. Kamizelka powinna być odpowiednio dopasowana i zapięta, aby zapewnić maksymalną ochronę.

Przed wyruszeniem na spływ, warto znać podstawowe techniki pływania kajakiem oraz procedury ratownicze, takie jak samo-ratownictwo czy pomoc innym osobom na wodzie. Warto sprawdzić prognozę pogody przed wyjazdem i pamiętać, że wiatr i fale mogą wpływać na trudność spływu. Przed rozpoczęciem spływu należy uzyskać informacje na temat rzeki - stopnia trudności, potencjalnych przeszkód, takich jak zakręty, szybkie prądy czy kamienie.

Najbezpieczniej jest pływać w towarzystwie innych osób. W razie potrzeby mogą one udzielić pomocy w sytuacji awaryjnej lub w razie wypadnięcia z kajaka. Jeśli korzysta się z kajaka z zamkniętą kabiną, pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca na rezerwę powietrza.

Źródło: PAP