Goniec.pl > Życie > Ten relikt z czasów PRL dziś jest wart fortunę. Sprawdź, czy jesteś w jego posiadaniu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 11.09.2023 13:01

Ten relikt z czasów PRL dziś jest wart fortunę. Sprawdź, czy jesteś w jego posiadaniu

dokumenty
Pixabay/JerzyGorecki

Wszyscy żyjący w czasach PRL z całą pewnością pamiętają długie kolejki do sklepów czy zakupy na kartki. Symbolami tych czasów stały się jednak również kultowe przedmioty, które wręcz od razu kojarzą nam się z tamtym okresem. Jeden z nich - choć mogłoby się wydawać, że dzisiaj zupełnie bezwartościowy - w rzeczywistości może wielu zaskoczyć. O czym mowa?

Sprawdź czy nie masz tego "reliktu PRL" w swoim mieszkaniu

Wielu Polaków wciąż przechowuje stare pamiątki z czasów PRL. Wśród nich również dokumenty. Te mogą okazać się niezwykle cenne obecnie. Jednym z najbardziej wartościowych może być kultowa książeczka mieszkaniowa, która kiedyś odgrywała ważną rolę.

W czasach PRL książeczka mieszkaniowa służyła do gromadzenia oszczędności. Zebrane pieniądze miały posłużyć do późniejszego zakupu nieruchomości. Najpopularniejsza tego typu książeczka wydawana była przez PKO Bank Polski w charakterystycznej bordowej okładce. Dziś również można ją spieniężyć. Są jednak warunki.

Tragiczny finał dziecięcej zabawy. 4-letnie bliźnięta nie żyją. Mama przestrzega rodziców

Książeczka mieszkaniowa nadal może być sporo warta

Hiperinflacja spowodowała ogromny spadek wartości zaoszczędzonych środków. Jak się jednak okazuje, książeczki mieszkaniowe nadal mogą być dużo warte i można je spieniężyć. 

Dodatkowo właścicielom takiego dokumentu przysługuje premia gwarancyjna. Kwota dodatku wyliczana jest na podstawie ceny metra kwadratowego w budownictwie mieszkalnym. Wskaźnik potrzebny do obliczeń podawany jest co kwartał przez Główny Urząd Skarbowy.

Jak spieniężyć książeczkę gwarancyjną? Są warunki

Najważniejszym czynnikiem w kwestii spieniężenia książeczki mieszkaniowej obecnie jest data założenia dokumentu. Premia gwarancyjna obowiązuje wyłącznie książeczki utworzone przed 24 października 1990 roku. Posiadacze wszystkich książeczek z późniejszych lat mogą otrzymać jedynie wkład początkowy oraz nagromadzone odsetki. Należy zarejestrować książeczkę w banku, a następnie zastosować się do wyznaczonego tam terminu wypłaty.

Środki zebrane na książeczce mieszkaniowej i ich spożytkowanie muszą być związane z nabyciem lub remontem nieruchomości. Pieniądze otrzymane ze spieniężenia dokumentu można użyć choćby do spłaty kredytu spółdzielczego, czy inwestycji we wkład własny niezbędną do kredytu hipotecznego.