Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Urzędnicy ZUS nie będą mogli pytać sąsiadów o osoby przebywające na L4
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.10.2021 20:06

Urzędnicy ZUS nie będą mogli pytać sąsiadów o osoby przebywające na L4

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ZOFIA I MAREK BAZAK

Urzędnicy ZUS nie będą mogli pytać sąsiadów o zwolnienia lekarskiego. Nie jest prawdą, że nowelizacja przepisów pozwala ZUS-owi na wystąpienie do operatorów komórkowych o udostępnienie informacji na temat danej osoby. - W ostatnich dniach pojawiło się kilka nieprecyzyjnych informacji - wyjaśnia Katarzyna Krupicka z podlaskiego ZUS.

Obawa o tym, że ZUS będzie w sposób nachalny kontrolował pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim, obiegła w ostatnim czasie całą Polskę. Wielu Polaków nie kryło niepokoju.

Powodem jest nowelizacja ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. ZUS, wbrew szerzącym się doniesieniom, nie będzie mógł odwiedzać sąsiadów kontrolowanych pracowników.

ZUS nie będzie miał tak dużych uprawnień

- W przestrzeni medialnej w ostatnich dniach pojawiło się kilka nieprecyzyjnych informacji. Dotyczą one uprawnień, jakie otrzymali pracownicy ZUS w zakresie kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich - wyjaśnia rzeczniczka ZUS w województwie podlaskim, Katarzyna Krupicka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chodzi o powielane wiadomości na temat tego, że nowelizacja ustawy pozwoli urzędnikom na rozpytywanie sąsiadów osób przebywających na L4 o to, czy były one w domu, czy go opuszczały mimo rzekomej choroby.

Potwierdza to podlaska rzeczniczka ZUS. - Chciałabym uspokoić ubezpieczonych i zdementować te wiadomości - powiedziała Katarzyna Krupicka.

Dodatkowo urzędnicy nie otrzymają uprawnień do tego, by występować do banków, czy operatorów sieci komórkowych, aby podmioty te udostępniały dane na temat swoich klientów, którzy akurat kontrolowani są przez ZUS.

Kompetencje urzędników zostaną poszerzone

Chociaż część informacji na temat nowych uprawnień urzędników ZUS nie jest prawdą, to faktem jest, że kontrolerzy będą mieli teraz nieco łatwiej. Dzięki nowelizacji ustawy z 24 czerwca 2021 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw ich kompetencje faktycznie zostaną poszerzone.

Nowe regulacje precyzują kwestie przekazywania do ZUS informacji. Urzędnicy będą mogli - w momencie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłku, jego wysokości, czy wypłat oraz podstawy wymiaru - pozyskiwać dane oraz informacje.

- Dotyczy to między innymi okoliczności, gdy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony, korzystając ze zwolnienia lekarskiego w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - przekazuje cytowana przez podlasie24.pl rzeczniczka Katarzyna Krupicka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: podlasie24.pl