Już od kilku tygodni było jasne, że 14. emerytura w tym roku zostanie wypłacona wszystkim uprawnionym we wrześniu. Nie wiadomo było jednak w jakiej kwocie. Rząd właśnie przekazał te informacje. Seniorzy nie będą zachwyceni.
Kiedyś miał je prawie każdy, dziś odeszły w niepamięć. Książeczki mieszkaniowe, choć zapomniane, wciąż mają wielką moc. Ich posiadacze koniecznie powinni przeszukać szuflady i czym prędzej udać się do oddziału banku PKO BP. Po co? Po premię gwarancyjną, która w najlepszym przypadku może wynieść nawet 16 tys. złotych.
Ważą się losy tegorocznych czternastek. Rząd najprawdopodobniej zdecyduje dziś o wypłacie dodatkowych świadczeń wraz z wrześniową emeryturą. Niestety, to jedyne dobre wiadomości, bowiem seniorzy nie mają co liczyć na solidny zastrzyk gotówki. Dlaczego? Ekstra pieniądze zostaną nie tylko opodatkowane, ale i uszczuplone o składkę zdrowotną.
Polacy odbierają kolejne listy z zawiadomieniem o podwyżkach. Taki los spotkał właśnie mieszkańców Rubinkowa w Toruniu, którzy więcej płacić będą już od 1 czerwca. Mieszkający na osiedlu emeryci i rodziny z małymi dziećmi nie kryją zaskoczenia, ale i złości. - Wykończą nas - mówi “Faktowi” zrozpaczona kobieta, która już ledwo wiąże koniec z końcem.
Wielkie zmiany w prezydenckich nieruchomościach. Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta zamierza zrobić w nich kosztowne remonty, opiewające na sumę ok. 25 mln złotych. Odświeżone mają zostać m.in. letnia rezydencja w Juracie i zimowa posiadłość w Wiśle. Nie skorzysta z nich już jednak Andrzej Duda, którego kadencja nieubłaganie dobiega końca i ostatecznie upływa w sierpniu 2025 r.
Polskie Koleje Państwowe sprzedają swoje nieruchomości. Spółka posiada mieszkania, działki i domy na terenie całej Polski, których chętnie pozbywa się w ramach przetargu. Oferta jest naprawdę bogata i zawiera propozycje na każdą potrzebę oraz, co ważniejsze, każdą kieszeń. Co zatem można kupić od PKP? Uchylamy rąbka tajemnicy.
Jarosław Kaczyński od lat ma problemy zdrowotne z kolanem. Doszło nawet do tego, że prezes PiS dwukrotnie przeszedł operację w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w podwarszawskim Otwocku. Teraz portal Onet ujawnił, że za rządów PiS do placówki trafiło z Funduszu Sprawiedliwości wiele milionów złotych. Mowa o tym m.in. na nagranych przez Tomasza Mraza taśmach. O co dokładnie chodzi?
Niecodzienna sytuacja na antenach siedemnastu regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. W ramach wspólnej kampanii społecznej cztery razy dziennie można w nich usłyszeć specjalne komunikaty. Akcja ta to wyraz sprzeciwu wobec blokowania przez szefa KRRiT środków dla mediów publicznych z abonamentu RTV. Jej inicjatorzy zapowiadają, że zamierzają kontynuować działania aż do skutku.
Zawarcie sakramentu małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu pary młodej. Długo wyczekiwany dzień ślubu niemal zawsze przynosi ze sobą wiele nieoczekiwanych historii. Sama organizacja weselnego przyjęcia wiąże się z dużymi kosztami i masą przygotowań. Jak pokazuje jednak wiele przypadków, młodzi mają po czasie bardzo różne wspomnienia. Jedną z historii podzieliła się nasza czytelniczka.
Mimo iż emerytura w naszym kraju nie należy do najwyższych świadczeń i wielu seniorów ciągle jeszcze do niej dorabia, to rząd stara się podejmować zmiany w tej kwestii. Przykładem może być wprowadzenie 13. i 14. emerytury, która nieco poprawia budżet emerytów. Co ciekawe, pewna grupa seniorów może liczyć na dodatek w wysokości "trzynastki" nawet co miesiąc. Chodzi o dodatek dla opozycjonistów, który ma równowartość najniższej emerytury. Komu przysługuje?
Polacy mają ogromny problem z wywiązywaniem się z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Politycy od lat zastanawiają się więc, jak temu zaradzić i zdaje się, że w końcu znaleźli skuteczny sposób. Zgodnie z pomysłem, na gospodarstwa domowe nałożona zostałaby opłata audiowizualna w wysokości 108 zł/rok za domownika. Problem jednak w tym, iż prace nad nią właśnie utknęły w miejscu. Co będzie dalej?
Prezenty komunijne budzą ogromne kontrowersje. Coraz częściej okazuje się, że dzieci mają oczekiwania, którym trudno sprostać, a czasem także i zwyczajnie nie przystoi. Nic więc dziwnego, że gdy chrześniak pani Anny zażyczył sobie wymarzone klocki, ta nie kryła radości. Jej dobry nastrój prysnął jednak jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy doszło do konfrontacji z rodzicami chłopca.
Prawie 3 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez ważnego dokumentu nie załatwimy żadnych ważniejszych spraw, a dodatkowo zawiśnie nad nami groźba wysokiej kary pieniężnej. Sankcje za posiadanie przeterminowanego dokumentu mogą wynieść nawet 5 tys. złotych. A przecież dopełnienie wszelkich formalności to zadanie o wiele prostsze niż nam się wydaje.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno poinformował o zakończeniu wypłat trzynastej emerytury. Dodatkowe świadczenie trafiło na konta aż 8,5 miliona Polaków. Niewiele osób wie, że za 13. i 14. emeryturę można dostać także zwrot podatku. Aby otrzymać nawet kilkaset złotych, wystarczy spełnić tylko jeden warunek.
Fatalna wiadomość dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Choć wiele o tym mówiono, ostatecznie rząd nie zdecydował się na podwyższenie świadczeń rodzinnych. Teraz jego propozycją zamrożenia progów i wysokości wsparcia zajmie się Rada Dialogu Społecznego. To jednak zapewne tylko formalność, a następna szansa na zmiany dopiero za ponad trzy lata.
Portal Goniec.pl opublikował w piątek artykuł, w którym zakwestionowano prawidłową działalność fundacji Filipa Chajzera. Były gwiazdor TVN, jak ustalił nasz dziennikarz Wojciech Mulik, miał nie wypłacić matce chorego dziecka 350 tys. złotych. Proszony przez naszą redakcję o komentarz, przez długi czas milczał, wypowiadając się ustami swojej menadżerki. W końcu jednak zdecydował się zabrać głos i opublikował emocjonalny wpis na Facebooku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczął wysyłkę 8 milionów listów do emerytów i rencistów. Czego należy spodziewać się w kopertach? Jak się okazuję, chodzi o dwie bardzo istotne informacje w sprawie waloryzacji i właśnie wypłaconej ”trzynastki”. Lepiej nie ignorować korespondencji.
Mieszkanka Bydgoszczy zdecydowała się w 2021 r. na sprzedaż swojego starego samochodu, Forda Probe. Trzy lata później niespodziewanie otrzymała list od starostwa. Kiedy zobaczyła, czego dotyczył, zaniemówiła. Urząd kazał jej zapłacić karę za niezgłoszenie jego sprzedaży w odpowiednim terminie, co wynika z przepisów, które właśnie weszły w życie.
Pieniądze to temat, który od zawsze wywołuje emocje i dyskusje. W świecie polskiego show-biznesu nie brakuje osobistości chętnie dzielących się swoimi poglądami na temat zarobków i finansów. Jednym z nich jest Krzysztof Rutkowski, detektyw bez licencji i celebryta, znany z luksusowego stylu życia. Ile jego zdaniem przeciętny Polak powinien zarabiać, aby godnie żyć?
Nadchodzi wielka rewolucja w numerach PESEL. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zmianach, dzięki którym trudniej będzie wyłudzić na nasze dane np. kredyt. Od 1 czerwca, gdy dojdzie do takiej sytuacji, a nasz PESEL będzie zastrzeżony, nie będziemy musieli spłacać zobowiązania. Niestety, na ochronę swoich wrażliwych danych wciąż zdecydowało się niewielu Polaków, w tym seniorów.
Długotrwała susza wywindowała w tym roku ceny warzyw i owoców. Jednym z bardziej drogocennych produktów stał się np. korzeń pietruszki, który w hurcie kosztuje prawdziwą fortunę. Ten fakt wykorzystują sprzedawcy, stosując nieuczciwe praktyki i oferując nam zupełnie inne, choć podobne wyglądem warzywo, liczący je po cenach właśnie pietruszki. Podpowiadamy zatem, jak nie dać się nabrać.
Każda młoda para chce, aby dzień jej ślubu był najpiękniejszym w życiu. Niestety, pewna użytkowniczka TikToka nie ma ze swojej ceremonii zbyt miłych wspomnień, a wszystko to przez weselnych gości. Kobieta poskarżyła się, że na uroczystość wydała z mężem ponad 170 tys. złotych, ale zaproszone przez nich osoby nie potrafiły tego uszanować. Po tym, jak panna młoda opisała swoją historię w sieci, internauci nie kryli swojego wzburzenia i surowo skrytykowali weselników.
Ożywioną dyskusję w sieci wywołało ogłoszenie ze szpitala w Toruniu. Placówka wyceniła “dodatkową opiekę pielęgnacyjną” nad pacjentem na 80 zł dziennie, oferując m.in. pomoc pielęgniarki w toalecie ciała i karmieniu. Internauci nie kryli oburzenia, wskazując, że podobne usługi powinny być świadczone w ramach NFZ. Dziennikarze sprawdzili, czy rzeczywiście tak mówi prawo.
Pandemia COVID-19 była czasem niezwykle trudnym dla wielu branż, a szczególnie dotknęła sektor artystyczny. W ramach rządowych programów pomocowych wielu artystów otrzymało wsparcie finansowe, aby przetrwać ten trudny okres. Wśród nich znaleźli się również bracia Paweł i Łukasz Golcowie, znani z zespołu Golec uOrkiestra.
ZUS informuje. Jeszcze tylko kilka dni mają osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego na złożenie instytucji ważnych dokumentów. Rzecznik firmy Paweł Żebrowski przekazał szczegóły i podał konkretne daty. Czas tylko do końca maja.
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie przysługujące emerytom bez względu na wiek, jednak po ukończeniu 75. roku życia, nie trzeba nawet składać wniosku o jego przyznanie. Kwota dodatku to obecnie 324,39 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłacać tę sumę razem z emeryturą, o ile spełni się jeden warunek.
500 plus, 800 plus, 13. i 14. emerytury - to obecnie jedne z najbardziej popularnych świadczeń, które otrzymują Polacy. Co ciekawe, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że mogą ubiegać się o szereg innych, mniej znanych. Do tego grona z pewnością należy świadczenie kompensacyjne, które przysługuje osobom powyżej 55. roku życia, wykonującej konkretny zawód. Oto szczegóły.
Tysiące anonimowych donosów co roku wpływają do Urzędów Skarbowych w całym kraju. Z informacji opublikowanych przez skarbówkę wynika, że Polacy donoszą zarówno na pracodawców, jak i na sąsiadów oraz krewnych i współmałżonków – głównie byłych.