Dobra wiadomość dla wielu podróżnych. Ministerstwo Spaw Wewnętrznych i Administracji nie zamierza przedłużać kontroli wprowadzonych tymczasowo na granicy polsko-słowackiej. Te mają trwać jedynie do północy 2 marca br. Jednocześnie resort informuje, że Straż Graniczna nadal będzie prowadzić działania wewnątrz kraju, ukierunkowane na zwalczanie nielegalnej migracji.
Od 23 września 2023 roku, 40 proc. bankomatów w Polsce musi być wyposażonych w nowy system zabezpieczeń. Wszyscy właściciele mają więc równy miesiąc na wdrożenie zmian. Sprawa dotyczy ponad ośmiu tysięcy urządzeń. Jak informuje portal money.pl, nie jest jednak pewne, czy dostępne na rynku rozwiązania spełniają w pełni wymogi rządu.
MSWiA opublikowało pilny komunikat. - Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości - przekazał Mariusz Kamiński. Chodzi o terminal LNG w Świnoujściu.
Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP na terenie całego kraju, a także wobec polskiej infrastruktury energetycznej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wygłosiło ważny apel do Polaków.
Przejście graniczne w Bobrownikach zamknięte do odwołania. Żaden samochód i pieszy nie przekroczy granicy polsko-białoruskiej od piątku 10 lutego od godziny 12. Wiemy dlaczego. Nie mogło być inaczej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało komunikat, w którym odniosło się do publikacji "Gazety Wyborczej" dotyczącej brata Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Według doniesień dziennika, Łukasz Sz. dzięki protekcji nie trafił do aresztu mimo uczestniczenia w działalności grupy przestępczej. Resort deklaruje, że "policja zachowała się profesjonalnie" i nie potraktowała mężczyzny z taryfą ulgową.
1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie zmiany Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zmian granic administracyjnych i nazw miejscowości i gmin. W związku z nimi 15 wsi uzyska prawa miejskie, a 475 miejscowości przestanie istnieć.
Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poinformował w piątek, że rząd planuje zbudować kolejną barierę na granicy, tym razem polsko - rosyjskiej. Polityk, na antenie Programu 1 Polskiego Radia stwierdził - Straż Graniczna uzyskała środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją. Zdaniem przedstawiciela MSWiA, ataki hybrydowe są niemal pewne.- Straż Graniczna uzyskała nowe środki na budowę zapory perymetrycznej na całej granicy z Kaliningradem, są pieniądze w przyszłym budżecie, żeby mocno monitorować tą granicę - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Wąsik. Zdaniem wiceszefa MSWiA ważne jest, by zapora powstała jak najszybciej, bo kolejne ataki hybrydowe na polską granicę są nieuniknione.
MSWiA wydało komunikat, w którym poinformowało o skierowaniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej tabletek zawierających jodek potasu. Procedura ta prowadzona jest w ramach prewencji i jak podkreśliło ministerstwo na terenie kraju nie ma zagrożenia radiacyjnego.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje kolejne zmiany, które nie spotkają się z entuzjazmem kierowców. Resort Mariusza Kamińskiego chce jeszcze bardziej dokręcić śrubę niepokornym użytkownikom publicznych dróg i podnieść liczbę punktów karnych przyznawanych za różne wykroczenia. Wiele wskazuje więc na to, że wkrótce jeszcze łatwiej będzie o stratę zdobytych w bólach uprawnień do prowadzenia samochodów.Choć z zapowiedziami dotyczącymi przeróżnych reform i nowych projektów ustaw w przypadku polskiego rządu bywa różnie, zwłaszcza jeśli chodzi o wychodzenie naprzeciw obywatelom, gdy do gry wchodzi ukręcenie bata na przestępców, politycy potrafią działać bez zbędnej zwłoki.Dowodem na to są dość często w ostatnim czasie wprowadzane zmiany w prawie o ruchu drogowym, od których niejednemu kierowcy może poważnie zakręcić się w głowie. Zanim bowiem na dobre zapoznamy się z nowymi przepisami, na warsztat wchodzą następne, niemniej rewolucyjne i pracę można rozpoczynać od początku.Tym razem z "dobrymi" wiadomościami dla kierowców tuż po długim weekendzie pospieszyło Rządowe Centrum Legislacyjne, które opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie kar za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Zmiany na polsko-białoruskiej granicy. Od 1 lipca zniesione zostanie obowiązywanie rozporządzenia o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym w woj. lubelskim i podlaskim. Wojewoda podlaski zdecydował, że w to miejsce wprowadzony zostanie zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy.O tym, że rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania obowiązywać ma jedynie do 30 czerwca, poinformował za pośrednictwem Twittera szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.Do końca miesiąca ma bowiem powstać budowana od stycznia fizyczna zapora na polsko-białoruskiej granicy. Do tej pory udało się postawić odcinek o długości ponad 130 km, docelowo płot ma obejmować obszar 186 km.1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiegoJednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) June 9, 2022
Służba Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymała obywatela Rosji i obywatela Białorusi podejrzanych o szpiegostwo. Zatrzymani działali na rzecz rosyjskiego wywiadu, prowadząc działania polegające na "rozpoznaniu funkcjonowania Sił Zbrojnych RP". W tymczasowym areszcie spędzą trzy miesiące.Obywatele Rosji i Białorusi zostali schwytani przez Żandarmerię Wojskową. O szczegółach poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
"Rzeczpospolita" donosi, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji chce zlikwidować Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które nie spełnia jego oczekiwań. W ten sposób Mariusz Kamiński ma chcieć zwiększyć swoje wpływy, tworząc pod swoim nadzorem całodobową służbę dyżurną państwa.Planowana przez MSWiA reforma zbliża się wielkimi krokami. Autorzy wtorkowego wydania "Rzeczpospolitej" podają, że nowe rozwiązania znalazły się w projekcie ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, przygotowanym przez resort Mariusza Kamińskiego.
W trakcie konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zdradził, że Straż Graniczna podpisała dzisiaj trzy ważne umowy, które będą milowym krokiem w procesie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Mur ma być gotowy w czerwcu 2022 r. Poza wiceszefem MSWiA na konferencji wystąpiła także gen. bryg. Wioleta Gorzkowska, zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Ustawa podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduję modernizacje służb podległych MSWiA oraz Służby Więziennej w latach 2022-2025. Ustawa przewiduje m.in. wzrost wynagrodzenia dla mundurowych i pracowników cywilnych oraz nowe etaty w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.Informacje o podpisaniu nowej ustawy przekazało w czwartek na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Budżet jaki zostanie przeznaczony na modernizacje służb podległych MSWiA to 10 mld złotych, a na Służbę Więzienną to prawie 1,9 mld złotych. Z tej kwoty największa formacja mundurowa, czyli Policja, otrzyma prawie 6,5 miliarda złotych. Państwowa Straż Pożarna przez cztery lata otrzyma ponad 1,9 miliarda złotych. Straż Graniczna otrzyma ponad 1,4 miliarda złotych, a Służba Ochrony Państwa prawie 214 milionów złotych.- Program modernizacji to strumień pieniędzy, który w najbliższych latach popłynie do Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa. Przez 4 lata ponad 10 miliardów złotych będzie dedykowanych na modernizację i rozwój naszych służb - mówił w październiku minister Mariusz Kamiński.Pierwszy segment programu to część rzeczowa, czyli m.in. nowy sprzęt, wyposażenie osobiste funkcjonariuszy czy inwestycje budowlane. W sumie na inwestycje i zakupy zostanie przeznaczone prawie 4,4 miliarda złotych. Drugim głównym segmentem modernizacji jest kapitał ludzki. Celem programu jest wzmocnienie etatowe służb mundurowych, wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz podwyższenie wynagrodzeń pracowników cywilnych. Łącznie na tę część zostanie przeznaczone blisko 5,7 miliarda złotych. Pensje mundurowych oraz pracowników cywilnych mają wzrosnąć o około 400 złotych.